FBI, Şirketleri Windows 7 Kullanmamaları Konusunda Uyardı

Federal Soruşturma Bürosu, özel sektördeki şirketlere gönderdiği bildiride, Windows 7 kullanmanın güvenlik riskini arttırdığını söyledi.

Ali
Cu, 07/08/2020 - 02:07
Güvenlik
FBI, Şirketleri Windows 7 Kullanmamaları Konusunda Uyardı

FBI, özel sektördeki şirketlere gönderdiği güvenlik bildirisinde, Windows 7 kullanmanın güvenlik riskini arttırdığını söyledi.

Windows 7, 2009 yılında piyasaya sürüldüğünden itibaren popüler bir işletim sistemi olarak tüm dünyada kullanılmıştı ancak 14/01/2020 tarihinden itibaren Microsoft tarafından desteği kesilerek kullanım ömrünü tamamlamıştı ve bu tarihten itibaren şirketler yalnızca Extended Security Update (Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmesi) programına dahil olarak üç yıl daha kritik ve önemli güvenlik güncelleştirmeleri almaya devam edebiliyordu.

FBI, özel sektörle paylaştığı güvenlik bildirisinde, bir işletim sisteminin kullanım ömrü bittiğinde hackerların bu işletim sistemini barındıran sistemlere saldırdığını gözlemlediklerini söyledi.

FBI, bir kuruluşun Windows 7 kullanmaya devam etmesinin hackerların bilgisayar sistemlerine erişmesini sağlayabileceğini ve hackerların Windows 7'yi kolay bir hedef olarak gördüğünü söyledi.

Halihazırda Windows 7'yi etkileyen EternalBlue ve BlueKeep gibi güvenlik zafiyetlerinin olduğunu söyleyen yetkililer, Windows 7 kullanan şirketlerin eğer Extended Security Update programına dahil değilseler, desteklenmeye devam eden güncel işletim sistemlerini kullanması gerektiğini belirtti.

Ayrıca FBI, bu güvenlik zafiyetleri için yamaların bulunduğunu ancak şirketlerin bu yamaları uygulayamadığını ve şirketlerin Windows 7'yi kullanmayı bırakmanın yanı sıra diğer güvenlik önlemlerini de uygulamaları gerektiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.