Emotet, Büyük Hızla Yayılmaya Devam Ediyor

Son yılların en popüler kötü amaçlı yazılımlarından biri olan Emotet, başta Japonya, Yeni Zelanda ve Fransa olmak üzere tüm dünyada eylül ayında da yayılmaya devam ediyor.

Ali
Cu, 11/09/2020 - 03:12
Güvenlik
Emotet, Büyük Hızla Yayılmaya Devam Ediyor

Son yılların en popüler kötü amaçlı yazılımlarından biri olan Emotet trojanı, başta Japonya, Yeni Zelanda ve Fransa olmak üzere dünya üzerindeki birçok ülkeye yayılmaya eylül ayında da devam ediyor.

Popüler zararlı yazılım Emotet trojanı, Şubat 2020'de başlayan sessizliğinin ardından Temmuz 2020'de tekrardan görülmeye başlanmış ve geçtiğimiz haftalarda, kurbanlara gönderilen kötü amaçlı Microsoft Office belgelerinde bazı değişiklikler görülmüştü.

Eylül ayı itibariyle ise Emotet trojanı, neredeyse tüm dünyada yeni saldırı kampanyalarıyla yayılmaya devam ediyor. Japonya, Yeni Zelanda ve Fransa'nın ilgili devlet kurumları tarafından yapılan açıklamalara göre Emotet söz konusu ülkelerdeki çeşitli kurumları hedef alıyor.

Siber güvenlik araştırmacıları, eylül ayı itibariyle oldukça fazla artış gösteren Emotet kampanyasının özellikle bu üç ülkede yoğunlaştığını, özellikle Japonya ve Yeni Zelanda'nın oldukça yoğun saldırı kampanyalarına maruz kaldığını ancak Fransa'nın bu iki ülkeye nazaran daha hafif saldırı kampanyalarına maruz kaldığını söyledi.

Başta Japonya, Yeni Zelanda ve Fransa olmak üzere neredeyse tüm dünyada etkisini arttıran Emotet bu üç ülkede, daha önceden diğer saldırı kampanyalarında olduğunu gibi e-posta ile gönderilen Microsoft Office belgeleriyle yayılıyor.

Bu bağlamda ANSSI (Agence nationale de la sécurité des systèmes d'information), devlet kurumlarında çalışan kişilerin e-postalara dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.