267 Milyon Facebook Kullanıcısının Verileri Satılıyor

267 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin, bir hacker forumunda 500 sterline satıldığı tespit edildi.

Ali
Pa, 26/04/2020 - 23:49
Güvenlik
267 Milyon Facebook Kullanıcısının Verileri Satılıyor

Siber güvenlik şirketi Cyble, 267 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin, bir hacker forumunda 500 sterline satıldığını tespit etti.

14 Aralık 2019'da siber güvenlik araştırmacısı Bob Diachenko, internette herhangi bir kimlik doğrulaması ile korunmayan yani herkesin erişebileceği bir durumda olan bir veritabanı keşfetmiş ve bu veritabanında, 267,140,436 kayıt bulunduğunu söylemişti.

Bu kayıtların çoğunun, ABD'deki Facebook kullanıcılarına ait olduğu söylenmiş ve veritabanındaki verilerin, kullanıcılara ait Facebook ID'leri, telefon numarası, isim ve zaman damgası gibi bilgilerden oluştuğu belirtilmişti.

Şimdi ise siber güvenlik şirketi Cyble, bir hack forumunda 267 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin 500 sterline satıldığını söyledi.

Bob Diachenko'nun keşfettiği veritabanına ait olduğu düşünülen bu verilerin kullanıcılara ait, Facebook profil bağlantılarını, tam adları, e-posta adreslerini, telefon numaralarını, yaşı, doğum tarihini, cinsiyeti ve adres bilgisini içerdiği söylendi.

Cyble, 500 sterline satılan bu veriler arasında, kullanıcılara ait parolaların bulunmadığını söyledi. Ancak veriler arasında parolalar bulunmasa bile bu veriler, kullanıcılar için bir risk teşkil ediyor. Zira bu verileri satın alan bir hacker, elinde kullanıcıların adı, telefon numarası ve e-posta adresi gibi kişisel bilgileri olduğundan rahatlıkla phishing kampanyaları düzenleyebilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.