17 Yaşındaki Hacker Serbest Bırakıldı

13 yaşında Apple sunucularına giren hackerın, çıkarıldığı mahkemece cezası belli oldu.

Ali
Sa, 28/05/2019 - 20:06
Güvenlik
17 Yaşındaki Hacker Serbest Bırakıldı

13 yaşında Apple sunucularına giren hackerın, çıkarıldığı mahkemece cezası belli oldu.

Şuan 17 yaşında olan Avustralyalı gencin ve başka bir gencin, mahkeme tarafından Aralık 2015'te ve 2017 yılının başlarında Apple'ın sunucularına izinsiz girdiği söylendi.

Mahkemeye çıkarılan gencin avukatı, gencin o zamanki eylemlerinin ciddiyetinin farkında olmadığını ve şirketin kendisini işe alabileceğini düşündüğü için bu siber saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi.

Avukat, "Suçun ciddiyeti hakkında hiçbir fikri yoktu ve keşfedildiğinde bu şirkette iş bulabileceğini umuyordu. Bunun sonucunda şirkette işe girmekten başka bir şeye yol açacağını bilmiyordu" dedi.

Mahkeme, Apple'ın söz konusu hackerdan maddi veya manevi zarar görmediğini söylerken, genç hackerın avukatı, gencin bir hapis cezası almaması gerektiğini çünkü müvekkilinin pişmanlık duyduğunu, gencin üniversiteye gitme planlarının olduğunu ve verilecek olan hapis cezasının gencin geleceğini etkileyeceğini söyledi.

Söz konusu davayı yöneten hakim, "Bilgi teknolojileri söz konusu olduğunda, gencin yetenekli bir birey olduğu açıkça görülüyor ancak yetenekli olsanız bile, bu yeteneği kötüye kullanma hakkına sahip değilsiniz" dedi.

Sonuç olarak 17 yaşındaki genç mahkeme tarafından hapis cezasına çarptırılmadı ve dokuz ay boyunca davranışlarının izlenmesi şartıyla serbest bırakıldı. Ayrıca söz konusu genç ile beraber Apple'a siber saldırı gerçekleştiren diğer genç ise geçen yıl çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılmıştı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.