Her gün internette bir şeyler yaparız. Siteler arasında gezinir, sosyal medyanın altını üstüne getiririz. Bizim bunları yapmamızı sağlayan yazılımlar ise tarayıcılardır (Google Chrome vb.). Peki her gün kullandığımız bu yazılımların güvenliğini sağlamak için neler yapmalıyız?

İnternet tarayıcıları, internet alemine bağlanmamızı sağladığı için adeta çamurlu bir arazide yürürken kirlenen çizmelere benzerler. Yani tarayıcılar kirlenirler veya yırtılırlar. Biz kullanıcılarda çizmelerimizi korumak zorundayız ki çamurlar ayaklarımıza bulaşmasın. Bende şimdi sizlere aşağıda bazı maddeler sıralayacağım ve bu maddeler tarayıcınızı daha güvenli bir hale getirmenize yardımcı olacak.

  • Zararlı Sitelere Girmeyin: İnternette gezinirken +18 içerik barındıran, crack-warez içeriği barındıran vb. sitelere girmeyin. Bu sitelere girmeniz veya bu sitelerden indireceğiniz herhangi bir dosya tarayıcınıza virüs veya pop-up tarzı yazılımlar yerleştirebilir. Bu zararlı yazılımlar (keylogger, trojan vb.) bilgisayarınızı veya tarayıcınızı dinler (keylogger) ve sonuç olarak tarayıcınızda yaptığınız her işlem saldırganların eline geçmiş olur. Keyloggerlara göre daha masum olan pop-uplar ise sizi rahatsız eder, tarayıcınıza yerleşir sağdan soldan reklam çıkartır, tarayıcınızın ana sayfasını değiştirir ve bunlar gibi daha başka rahatsız edici şeyler yapabilir. Ama eğer siz, rahatsız olmak istemiyorsanız, tarayıcınızı ve dolaylı yoldan bilgisayarınızı korumak istiyorsanız zararlı sitelere girmeyerek tarayıcınızı koruyabilir ve o değerli canınızı sıkmayabilirsiniz.
  • Tarayıcı Uygulamalarına Dikkat Edin: Tarayıcıların kullanıcılarına çeşitli uygulamalar sunduğu bir mağazası vardır. Bu mağazalarda ekran alıntı araçlarından tutun çeşitli oyunlara kadar birçok uygulama mevcuttur. “Peki bu uygulamalar güvenli mi?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim, merak etmeyin hemen cevabıma geçiyorum; bu uygulamalar her ne kadar tarayıcıların güvenlik kontrolünden geçse de bazen virüs barındıran ve tarayıcıları tehdit eden uygulamalar gözden kaçabiliyor zira daha önceki yıllarda basit gibi görünen tarayıcı uygulamalarının büyük zararlar verdiği görülmüştü. Yani siz siz olun tarayıcınıza kuracağınız uygulamanın kaynağını araştırın ve ona göre kurmak istediğiniz uygulamayı kurun.
  • Antivirüs Yazılımları Kullanın: Antivirüs yazılımları her ne kadar bilgisayarınızın güvenliği için çalışıyormuş gibi dursa da aslında dolaylı yoldan tarayıcınızı da korur. Çünkü antivirüsler tarayıcınızdan bir dosya indirirken o dosyayı tarar ve eğer dosya zararlı yazılım barındırıyorsa dosyayı indirmenize izin vermez. Durum bu olunca hem bilgisayarınız hem de tarayıcınız güvenli kalmış olur.
  • Tarayıcınızı Güncel Tutun: Geliştiriciler, tarayıcılarına yeni özellikler eklemek için güncelleme yayınladığı kadar güvenlik yamaları da yayınlarlar. Sizin de tarayıcınızı güncel tutmanız, tarayıcınızın güvenliği için çok önemlidir. Bu yüzden karşınıza çıkan güncellemeleri ertelemeyin ve tarayıcınızı güvende tutun!

Tüm bu maddeleri uygulamanız çizmelerinizi rahatlıkla kullanmanıza fayda sağlayacak ve ayaklarınıza çamur bulaşmayacaktır.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.