Ali
Cu, 02/11/2018 - 15:13

Siber Güvenlik Nedir?

Güvenlik, insanoğlunun ilk çağlardan beri sahip olmak istediği durumlardan birisidir. Tanımını yapacak olursak; “toplum yaşamında yasal düzenin aksamadan yürütülmesi, kişilerin korkusuzca yaşayabilmeleri, güven içinde yaşam sürmeleri durumu.” şeklinde bir tanım yapabiliriz. Peki ya siber güvenlik nedir?

Siber güvenliğin tanımını yapmadan önce, siberin tanımını yapmak gerekiyor. Siber, “bilgisayar ağlarına ait olan” veya “internete ait olan” anlamlarına gelmektedir. Siber güvenlik ise, siber ortamdaki tüm bileşenlerin güvenli hale getirilmesi, güvenliğinin sağlanması anlamına gelmektedir.

Neden Siber Güvenliğe İhtiyaç Duyulur?

Pek çoğumuzun da bildiği üzere siber alem, demir atmak için hiçte güvenli bir liman değildir. Bunun nedeni ise; insanlardır. Siber aleme başka bir boyuttan bakacak olursak; siber alemin dünyaya benzediğini görürüz. Dünyanın ne kadar güzel yanı olsa da kirli taraflarının da ne kadar fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte yine aynı şekilde siber alemin de güzel yanları olduğu kadar kirli tarafları da oldukça fazla ve yine iki aleminde ortak noktası hem dünyanın hem siber alemin kirlenmesini sağlayanların insanlar olmasıdır.

Durum bu olunca yine kendi kirlettiğimiz bu alemde güvenli bir şekilde yaşamak isteriz ve bunun içinde siber güvenliğe ihtiyaç duyarız.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.