Siber güvenlik sadece bilgisayarları değil, her yaştan insanın elinden düşmeyen, bir üst modeli çıkınca eskisinin rafa kaldırıldığı; mobil cihazlarımız olan akıllı telefonları da kapsamaktadır. Peki ellerimizden düşmeyen ve adeta onlarsız yaşayamadığımız akıllı telefonlarımızın güvenliğini nasıl sağlayabiliriz?

  • Uygulama İndirirken İzinlere Dikkat Edin: İster PlayStore olsun ister AppStore olsun telefonunuza uygulama indirirken indirdiğiniz uygulamanın telefonunuzda kullanmak istediği izinlere dikkat edin. Örneğin; bir uygulama sizden rehber, telefon, galeri vb. gibi temel işlevlerin iznini istiyorsa o uygulamaya pekte güvenmeyin. Bu konuda yayıncıları Google’ın ve Apple'ın denetimden geçirdiğini bilsek de hiçbir zaman tam anlamıyla uygulamalara güvenmemek en doğrusu olacaktır.
  • Zararlı Sitelere Girmeyin: Zararlı siteler dediğimizde aklımıza; +18 içerik barındıran siteler, crack-warez siteleri, bol bol pop-up reklam içeren siteler gibi siteler gelmelidir. Bu tür sitelere girmek akıllı telefonunuza sizin izniniz dışında zararlı olabilecek yazılımların yüklenmesini sağlar. Bu zararlı yazılımlar daha çok reklam amaçlıdır ve kullanmış olduğunuz tarayıcınıza yerleşir; canınızı sıkar ayrıca bu zararlı yazılımlar reklam amaçlı olmayan virüs barındıran yazılımlar da olabilir. Bu yüzden zararlı içerik barındıran sitelere girmemek akıllı telefonunuz için sağlıklı olanıdır.
  • WhatsApp Mesajlarınıza Dikkat Edin: Son dönemlerde bazı firmaların adlarını kullanarak virüs barındırabilen mesajlar çoğu insanın kâbusu olmuş durumda. Özellikle kampanya mesajı şeklinde atılan bu mesajlar yüzünden çoğu WhatsApp kullanıcısı zor durumda kalmış ve mağdur olmuştu. WhatsApp ekibi her ne kadar yayınladıkları güncellemelerle bu mesajların atılmasına sebep olan açıkların kapatılmasını sağlasa da ara ara bu zararlı mesajlar, bulunan yeni açıklarla kullanıcıları etkilemeye devam edecek gibi gözüküyor. Kısacası siz siz olun WhatsApp'ınıza gelen ve bir markanın adını kullanan mesajlara itibar etmeyin ve akıllı telefonunuzu güvende tutun.
  • Maillerinize Dikkat Edin: Bilgisayar güvenliğinin de temellerinden olan e-posta güvenliği, akıllı telefonlar içinde güvenliğin temelleri arasında yer almaktadır. Her ne kadar mail serverlar spam ve zararlı yazılım kontrolü yapsa da mail kutunuza zararlı yazılım içeren mailler düşebilir. O yüzden gelen maillerinizdeki linklere tıklarken veya ekteki dosyaları indirirken dikkatli olmanız, güvenmediğiniz kaynaklardan gelen mailleri açmamanız akıllı telefonunuzun güvenliği için en iyisi olacaktır.
  • Sahte SMS'lere Dikkat Edin: Kötü niyetli kişiler mail yoluyla saldırdığı gibi konu akıllı telefonlar olunca SMS yoluyla da sizi zararlı yazılımlar barındıran sitelere yönlendirebilir. Sizin de bu sahte SMS'lere karşı yapacağınız en iyi savunma; kaynağına güvenmediğiniz SMS'lerdeki linklere tıklamamak olacaktır.

Son olarak şunu söylemekte fayda var; tüm bu maddeleri uygulamayı alışkanlık haline getirmek sizin için ve akıllı telefonunuz için en iyisi olacaktır.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.