Google, COVID-19 Temalı Saldırıları Engelliyor

Google, COVID-19 temalı siber saldırı kampanyalarının Brezilya, Hindistan ve İngiltere'de artış gösterdiğini söyledi.

Ali
Ct, 13/06/2020 - 23:26
Güvenlik
Google, COVID-19 Temalı Saldırıları Engelliyor

Google, Brezilya, Hindistan ve İngiltere'de COVID-19 temalı siber saldırı kampanyalarında artış gözlemlediklerini söyledi.

COVID-19 salgını tüm dünyayı etkisi altına aldığından itibaren hackerlar, COVID-19 temalı phishing kampanyaları düzenleyerek, zararlı yazılımları kurbanların bilgisayarlarına bulaştırıyor, onları sahte internet sitelerine yönlendirerek çeşitli bilgilerini ele geçiriyor ve bu kampanyalar, neredeyse hiç ivme kaybetmeden devam ediyor.

Google da söz konusu bu COVID-19 temalı siber saldırı kampanyalarını nasıl engellediklerine dair paylaştığı blog gönderisinde, COVID-19 temalı phishing kampanyalarının, geçtiğimiz ay özellikle Brezilya, Hindistan ve İngiltere'de yoğunlaştığını söyledi.

Google, Hindistan hükümeti tarafından vatandaşlara sunulan "Aarogya Setu" uygulamasının (Türkiye'deki Hayat Eve Sığar uygulaması ile benzer işlevlere sahip bir uygulama) adını kullanan sahte e-postalarda, "COVID-19 semptom takibi" konulu sahte e-postalarda ve sağlık sigortası ile ilgili sahte e-postalarda artış gözlemlediklerini söyledi.

İngiltere'de, hackerlar devlet kurumlarını ve Google'ı taklit ettikleri sahte e-postalarla kurbanları hedef alırken, Brezilya'da ise insanların korkularından faydalanılan içeriklere sahip sahte e-postalarla kurbanlar hedef alınıyor.

Google, "Gmail, spam, phishing ve kötü amaçlı yazılımların %99,9'undan fazlasının kullanıcılarımıza ulaşmasını engellemeye devam etmektedir" dedi.

Google, "Ek korumaları (Güvenlik bileşenleri) uygulamaya koyarken, AI tabanlı korumalarımız da gelişen tehdit ortamına doğal olarak uyum sağlamak, yeni trendleri ve yeni saldırıları otomatik olarak algılamak için üretilmiştir. Örneğin, bu yılın başlarında duyurduğumuz derin öğrenme tabanlı kötü amaçlı yazılım tarayıcısı her hafta 300 milyardan fazla belgeyi taramaya devam ediyor ve kötü amaçlı komut dosyalarının algılanma oranını %10'dan fazla artırıyor" dedi.

Yeni geliştirilen ve halihazırda kullanılan bu bileşenlerin, COVID-19 temalı siber saldırı kampanyalarına hızlı ve etkili bir şekilde cevap vermelerine izin verdiğini söyleyen Google, "Yeni tehditlerin ne şekilde ortaya çıktığı önemli değil, tüm kullanıcılarımızın varsayılan olarak güvenli bir deneyime sahip olmasını sağlamak için çalışıyoruz" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.