GPS Alıcılarını Aldatmak Mümkün Mü?

Kaspersky'dan Serge Malenkovich, hackerların GPS alıcılarını aldatmak için nasıl bir yöntem kullandığını ve bunun nasıl gerçekleştirildiğini anlattı.

Ali
Pa, 05/05/2019 - 14:12
Güvenlik
GPS Alıcılarını Aldatmak Mümkün Mü?

Kaspersky'dan Serge Malenkovich, hackerların GPS alıcılarını aldatmak için nasıl bir yöntem kullandığını ve bunun nasıl gerçekleştirildiğini anlattı.

Serge Malenkovich, akıllı telefonların, navigasyon cihazlarının, arabaların, gemilerin, İHA'ların kullandığı GPS teknolojisinin yaklaşık 300 dolarlık bir cihazla ve birkaç yazılımla aldatılabileceğini söyledi.

GPS teknolojisi, Dünya'nın yörüngesinde bulunan GPS uydularının radyo sinyallerini yeryüzüne göndermesiyle ve alıcıların ise bu sinyalleri algılayarak uydulara göre kesin konumunu belirlemesiyle çalışan bir teknolojidir.

Malenkovich, GPS alıcılarının kendilerine gelen sinyallerin nereden geldiğini tespit edemediklerini ve işte bu nedenle bir hackerın, yaklaşık 300 dolara radyo vericisi satın alıp, GPS uydusu gibi davranarak yakınlardaki akıllı telefon, gemi gibi GPS alıcısı olan cihazlara yanlış konum bilgileri gönderebileceğini söyledi.

Malenkovich, bu saldırıları engellemenin şu an için pek mümkün olmadığını çünkü GPS uydularının uzayda olduğunu ve bu uyduların gönderdikleri sinyalleri şifrelemediğini söyledi.

Ancak Malenkovich, büyük deniz araçlarında kullanılan bir GPS kontrol sisteminin bu saldırılara karşı korunma yöntemi olarak kullanıldığını söyledi. Söz konusu sistem GPS alıcısına, GPS vericisinden gelen sinyali doğruluyor ve böylelikle aldatmacaların önüne geçiliyor.

Son olarak Malenkovich, akıllı telefonlar için çip üreten şirketlerin aynı gemilerde olduğu gibi bir GPS kontrol sistemini, akıllı telefonlara yerleştirmesiyle kullanıcıların bu tür saldırılardan korunabileceğini ancak bunun için en az birkaç yıla ihtiyaç olduğunu belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.