Ali
Cu, 29/03/2019 - 22:31

Kali Linux Nedir?

Kali, Linux tabanlı, BackTrack’in yapımcıları olan Offensive Security tarafından geliştirilen, 2013 yılında yayınlanmış bir güvenlik kontrol işletim sistemidir. Kali Linux, bir işletim sistemi olduğundan aynı Windows vb. işletim sistemleri gibi herhangi bir bilgisayara rahatlıkla yüklenebilir.

Kali Linux Araçları Nelerdir?

Kali Linux, içerisinde birçok güvenlik aracı barındırmaktadır. Bu araçlar hackerlar veya siber güvenlikçiler tarafından kullanılmaktadır. Bu araçlara örnek olarak; Wireshark (Ağ trafiğini izleme aracı), Nmap (Taranan ağın, çeşitli bilgilerini elde etmek için kullanılan bir araçtır) gibi araçları verebiliriz. Ayrıca siz de internette kısa bir arama yaparak Kali Linux araçları hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kali Linux Kimler Tarafından Kullanılır?

Kali Linux, bir güvenlik kontrol işletim sistemi olduğu için hem hackerlar tarafından hem de siber güvenlikçiler tarafından kullanılmaktadır. Hackerlar -burada siyah şapkalılardan bahsediyorum-, saldırmak istediği sisteme sızmak, veri elde etmek için Kali Linux kullanırken, siber güvenlikçiler -beyaz şapkalılar da diyebiliriz- bir sistem üzerinde zafiyet taraması yaparak herhangi bir zafiyet bulduğunda yetkili kişilere bildirmek için Kali Linux kullanır.

Kali Linux Nereden İndirilir ve Nasıl Kurulur?

Kali Linux, bizzat resmi site olan "https://www.kali.org" adresine girerek indirilebilir. Kurulum ise sıradan bir Windows kurulumu gibi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kurulum aynı Windows'taki gibi bir sihirbaz üzerinden gerçekleştirildiği için kurulum esnasında herhangi bir zorluk yaşanmamaktadır.

Son olarak, Kali Linux kullanmak için "temel Linux kullanma" bilgisine sahip olmak size ekstra bir avantaj sağlayacaktır zira Windows'tan direkt olarak bir Linux sistemine geçmek kullanıcılar için biraz zor olabilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.