Ali
Cu, 10/05/2019 - 19:11

Güvenlik Duvarı Nedir?

Evlerimizi, bahçelerimizi koruyan duvarlar vardır. Onlar sayesinde evlerimizin içinde kendimizi güvende hissederiz. Nasıl ki duvarlar evlerimizi ve bahçelerimizi koruyorsa bilgisayarlarımızı da koruyan duvarlar vardır. Bu duvarlara "güvenlik duvarı" veya İngilizce adıyla "firewall" denir. Güvenlik duvarını tanımlarsak; "Güvenlik duvarı (Firewall), belirlenen kurallar çerçevesinde ağ trafiğini kontrol eden donanımsal veya yazılımsal olabilen bir güvenlik sistemidir" şeklinde tanımlayabiliriz.

Güvenlik Duvarı Nasıl Çalışır?

Güvenlik duvarı genellikle donanımsal bir sistemdir ama kişisel bilgisayarlarımızda kullandığımız işletim sistemlerinde yazılımsal güvenlik duvarları da bulunmaktadır çünkü standart bir kullanıcının donanımsal bir güvenlik duvarına hem para vermesine gerek yoktur hem de bu sistemleri kullanmak için bilgi sahibi olmak gerekir. Zaten bunun içindir ki işletim sistemi yapan firmalar, yaptıkları işletim sistemlerinin içine yazılımsal olarak güvenlik duvarı koymaktadırlar.

Şimdi biz gelelim güvenlik duvarlarının nasıl çalıştığına. Güvenlik duvarları, çalışma prensiplerine göre ayrılır ama ben burada bunları anlatmayacağım çünkü temelde hepsi "paket filtreleme" ilkesine göre çalışır. Ben de bu yüzden size bu temel ilke üzerinden güvenlik duvarlarının nasıl çalıştığını anlatacağım.

Güvenlik duvarları, yukarıda da bahsettiğim gibi ağ trafiğini kontrol eder. Bu şu şekilde gerçekleşir; örneğin bilgisayarınızda bir online oyun açtınız ve oynamaya başladınız bu sırada bilgisayarınızda bulunan güvenlik duvarı, bilgisayarınız ile oyunun serverları arasındaki trafiğin giden-gelen paketlerini kontrol eder. Eğer zararlı bir paketle karşılaşırsa bu iletişimi keser yani bilgisayarınızla oyunun serverları arasındaki bağlantı kesilmiş olur.

Güvenlik Duvarının Önemi Nedir?

Güvenlik duvarları ister büyük ister küçük ölçekli olsun tüm firmalar için son derece önem teşkil etmektedir. Çünkü güvenlik duvarları şirket bünyesindeki tüm bilgisayarların internete çıkarken korunmasını, çalışanların izin verilmeyen birtakım sitelere girmesini engellemektedir. Bunların sayesinde hem şirketin bilgisayarları korunmuş olur hem de bilgisayarlar her şirketin omurgası olduğu için şirket korunmuş olur.

Güvenlik duvarı son kullanıcı için de son derece önemlidir zira bilgisayarınızın kötü niyetli kişilerden ve zararlı bağlantılardan zarar görmesini istemiyorsanız güvenlik duvarı kullanmalısınız. Yalnız birçok kişi gibi siz de herhangi bir yazılımın kullanılmasını engelliyor diye "güvenlik duvarını kapatanlar" kervanına katılmamalısınız. Bunu yapmak sizi internetten gelebilecek ağ tehditlerine karşı savunmasız bırakacaktır. Güvenlik duvarını kapatmak yerine kaynağına güveniyorsanız güvenlik duvarının uyarı verdiği yazılıma izin verebilirsiniz. Uzun lafın kısası, güvenlik duvarınızı hiçbir zaman kapatmayın çünkü güvenlik duvarını kapatmak, evinizi duvarları olmadan kullanmaya benzer.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.