Ali
Cu, 03/05/2019 - 22:50

Ev İnternetiniz Güvende Mi?

İnternet ülkemize ilk geldiğinde sadece belli başlı birkaç kurumda bulunurken daha sonraları internet kafeler sayesinde hemen hemen herkes internetle tanıştı. Günümüzde ise her evde internet bulunmakta. Peki evlerimizde kullandığımız internetin güvenliğini nasıl sağlarız?

  • Ağ Adını (SSID) Değiştirin: Çoğu ev interneti kullanıcısı kullandığı internetin, ağ adını değiştirmez. Genelde interneti aldığı firmadan gelen varsayılan ağ adını kullanır. Bu yanlış bir davranıştır, bunun yerine size özel benzersiz bir ağ adı (SSID) kullanmanız evdeki internetiniz için en güvenlisi olacaktır.
  • Ağınızı Şifreleyin: Evinize bir internet aldıysanız, size verilen modemin üstünde varsayılan ağ adı ve şifresi mevcuttur. Çoğu kullanıcı interneti aldıktan sonra varsayılan ağ adını ve şifresini kullanır herhangi bir değişiklik uygulamaz. Bu çok yanlış bir harekettir çünkü varsayılan şifreyi kullanmak internetinizin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesini kolaylaştırır. Buna engel olabilmek için ağınız, mutlaka “güvenli şifre ilkelerine” uygun bir şifreyle ve yukarıda bahsettiğim gibi size özel bir ağ adıyla korunmalıdır.
  • Modem Arayüzüne Dikkat: Evinize aldığınız internet bir modem sayesinde size ulaşır yani sizin internete girmenizi sağlayan modemdir. Modeminizin ise kendi ayarlarını içinde barındıran bir arayüzü vardır. Bu arayüze internet servis sağlayıcınızın kendine özel belirlemiş olduğu arayüz adresiyle, tarayıcınızı kullanarak girebilirsiniz. Bu arayüze girmek için varsayılan olarak gelen bir kullanıcı adı ve şifre vardır. Modem güvenliğinizi sağlamak yani aslında internet güvenliğinizi sağlamak için bu kullanıcı adı ve şifreyi değiştirmelisiniz aksi takdirde kötü niyetli kişiler kolaylıkla modem arayüzünüze erişebilir ve internetiniz artık onların ellerine geçmiş olur.
  • Ağınızı Kontrol Edin: Kullanmış olduğunuz ağınızın başkaları tarafından kullanılma ihtimaline karşı bazı yazılımlar kullanarak ağınıza bağlı cihazların, MAC adreslerini yani ağınıza bağlanan cihazların cinsini (telefon modeli vb.) kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Çünkü siz her ne kadar güvenli bir şifre oluştursanız bile bir ihtimal şifrenin kırılma olanağı vardır ve siz de bu ihtimale karşı ara sıra ağınızı kullanan cihazları kontrol ederek şüphelendiğiniz veya yabancı cihazları, modem arayüzünü kullanarak o cihazların MAC adreslerini yasaklayabilirsiniz. Böylece yasaklanan cihazlar internetinize bir daha giremeyecektir.

Tüm bu maddeleri uygulayarak güvenli bir şekilde internetinizi kullanabilirsiniz.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.