Wi-Fi 6 Bize Neler Sunuyor?

Wi-Fi Alliance tarafından geliştirilen "Wi-Fi 6 teknolojisi", bize neler sunuyor ve ne zaman kullanıma sunulacak?

Ali
Cu, 15/02/2019 - 23:19
Teknoloji
Wi-Fi 6 Bize Neler Sunuyor?

Wi-Fi Alliance tarafından geliştirilen "Wi-Fi 6 teknolojisi", bize neler sunuyor ve ne zaman kullanıma sunulacak?

Wi-Fi Alliance, IEEE'in belirlemiş olduğu "802.11" standartlar kümesini sertifikalandıran bir kuruluştur ve 1999 yılından beri gerçekleştirdikleri çalışmalarla kablosuz teknolojilerin gelişmesinde büyük rol oynamışlardır.

Peki, Wi-Fi Alliance'ın geliştirdiği Wi-Fi teknolojisinin son nesli olan 802.11ax standardı yani kamuoyu tarafından bilinen adıyla Wi-Fi 6, bizlere ne gibi yenilikler getirecek?

  • Wi-Fi 6, bir Wi-Fi ağına bağlı cihazların sayısı çok fazla olsa bile (örneğin bir stadyumdaki insanlar gibi) bağlantıda herhangi bir yavaşlama olmasını yani performans düşüşüne engel olacak.
  • Wi-Fi 6, OFDMA adı verilen teknoloji sayesinde kullanıcılara, düşük gecikme süresi sunacak. Bu, kullanıcıların bir Wi-Fi ağı üzerinden veri alma ve gönderme hızlarının artmasını sağlamış olacak.
  • MU-MIMO teknolojisi sayesinde Wi-Fi 6, aynı anda daha fazla veri aktarımına izin vererek erişim noktalarının aynı anda daha fazla sayıda cihazı yönetmesini sağlayacak.
  • 1024-QAM ile Wi-Fi 6, bant genişliğinin yoğun kullanımında, bant genişliğinin kapasitesini arttırarak kullanıcı deneyimini iyileştirecek.
  • TWT sayesinde ise Wi-Fi 6, IoT istemcileri de dahil olmak üzere Wi-Fi cihazlarındaki pil ömrünü önemli ölçüde artıracak.

Wi-Fi 6'nın kullanıma başlanması için ise ilk önce Wi-Fi teknolojisine sahip cihazların (telefon, modem vb.) bu sertifikaya sahip olması gerekiyor ve bunun 2020 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Yani önümüzdeki yıl birçok kullanıcı yeni nesil Wi-Fi teknolojisi olan Wi-Fi 6'yı kullanmaya başlayacak.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.