Verilerinizi DNA'da Saklayın

hiDNA ile verilerinizi DNA şifreleme yöntemiyle saklayabilir ve dijital olmayan, gerçek bir DNA dizisi üzerinde verilerinizi depolayabilirsiniz.

Said A.
Ct, 30/03/2019 - 00:09
Teknoloji
Verilerinizi DNA'da Saklayın

Veri güvenliğinin önemini sürekli artış gösteren veri sızıntılarıyla daha net şekilde anlıyoruz, hayatımızın her alanında veri güvenliği çok büyük önem arz etmekte artan veri güvenliği ihtayıcı sebebiyle yeni şifreleme metodları geliştirilmeye devam ediyor. Bu teknolojilerden biri DNA kriptografi metodu, verinin DNA dizilimine dönüştürüldüğü bu yöntemin diğer teknolojilere göre en büyük avantajı şifrelediğiniz veriyi dijital ortamda saklamak zorunda değilsiniz, gerçek bir dna üzerinde uzun süre verilerinizi koruyabilir ve depolayabilirsiniz.

hiDNA.co, DNA şifreleme yöntemini kullanabilmemizi ve bu yöntemi kullanarak verilerimizi DNA'da depolama imkanı sağlayan bir girişim. Verilerini DNA üzerinde saklamak isteyen veya DNA şifreleme mantığıyla veri şifrelemenin örneklerini görmek isteyenler için güzel bir sistem.

Dna'da veri saklamanın diğer en büyük özelliği yüksek miktarlarda veriyi küçük bir hacimde depolayabilmek. Günümüzde artan veri depolama ihtiyaçlarını göz önünde bulundurursak dna dizisinde veri depolamak çok avantajlı olabilmekte. DNA'da saklanabilecek verinin boyutu bir milimetreküp DNA için, 1 kentilyon byte olarak hesaplanmış. MIT Technology Review dergisi bu teknolojinin ne kadar önemli olduğunu ifade etmek için, “Bu teknoloji şu anda mümkün olsaydı, çekilmiş tüm sinema filmleri bir küp şeker büyüklüğünde bir yapıya depolanabilirdi” örneğini veriyor.

Detaylı bilgi için: hiDNA.co

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.