Sosyal Medya Botlarını Tespit Etmek

Kaspersky, sosyal medyayı çekilmez bir hale getiren botların nasıl tespit edilebileceğini paylaştığı blog gönderisiyle anlattı.

Ali
Pt, 10/06/2019 - 12:15
Teknoloji
Sosyal Medya Botlarını Tespit Etmek

Sosyal medya botları, sosyal medya kullanıcılarını ve sahiplerini rahatsız eden botlardır. Bu botlar, sahte haberler yaymak için kullanılıyor.

Sahte haberler ise insanların gerçek bilgiye ulaşmasını engelliyor ve internetteki bilgi kirliliği oranını arttırıyor. Kaspersky da bu botların nasıl tespit edilebileceğini Security Analyst Summit konferansında, Recorded Future şirketinin yaptığı sunuma dayanarak anlattı.

Sosyal medya platformları, sahte haberlerin yayılmasına olanak tanıyan bu botlara karşı savaş açmış durumda. Yetkililer, kendi yöntemlerini kullanarak bu botları platformlarından uzaklaştırmaya çalışıyor çünkü bu botlar, gerçek kullanıcıların sosyal medya deneyimini kötü etkiliyor.

Yetkililerin bu çabaları, botları tamamıyla ortadan kaldırmaya yetmiyor. Sosyal medya platformları botları tespit etmek için kullandıkları algoritmaları açıklamasa da Kaspersky, bunun nasıl olduğunu tahmin etmenin mümkün olduğunu söyledi. Örneğin platformlar, bir hesap dakikada yüz paylaşım yapmaya kalktığı zaman onun bot olduğunu anlar.

Kaspersky, yetkililerin aldığı önlemlere karşın botları oluşturan kişilerin sürekli yöntem değiştirdiğini ve böylelikle yetkililerin bot hesapların tümünü hiçbir zaman kapatamadığını söyledi.

Kaspersky, sahte haber yayan sosyal medya botlarının genel özelliklerini aşağıdaki gibi belirledi. Aynı sosyal medya sitesinde bulunan hesaplar eğer aşağıdaki özelliklerinden biri veya birkaçına sahipse muhtemelen bottur:

  • Kullanıcı adlarında veya görüntülenen adlarda benzerlikler varsa,
  • Tam olarak aynı tarihte oluşturulmuşsa,
  • Aynı sitelere bağlantı paylaşıyorsa,
  • Aynı ifadeleri kullanıyorsa,
  • Aynı dil bilgisi hatalarını yapıyorsa,
  • Birbirlerini veya diğer benzer hesapları takip ediyorsa,
  • URL kısaltıcı gibi aynı araçları kullanıyorsa,
  • Yalnızca birbirleriyle uyuşan belirli zaman dilimlerinde etkin ise,
  • Biyografi kısmında benzerlikler varsa,
  • Profil resmi olarak genel görüntüleri veya (Google'da kolaylıkla aranabilir olan) diğer kişilerin yüzlerini kullanıyorsa.

Kaspersky, Recorded Future'un bahsettiği ve botları davranış analizine göre bulma tekniği uygulansa bile sosyal medya platformlarının botlardan kurtulmasının pek mümkün olmadığını söyledi. Çünkü botları oluşturan kişiler, sürekli yeni teknikler kullanıyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.