Pedofiliyi Engellemeye Çalışan Proje: Pedomap.Live

Siber güvenlik şirketi PRODAFT tarafından geliştirilen ve pedofiliyi engellemeye çalışan bir proje: Pedomap.Live

Ali
Ct, 25/07/2020 - 02:00
Teknoloji
Pedofiliyi Engellemeye Çalışan Proje: Pedomap.Live

Siber güvenlik şirketi PRODAFT, pedofiliyi engellemek için Pedomap.Live adı verilen bir proje geliştiriyor.

Gerçek dünyada işlenen suçların, internetin ortaya çıkmasıyla siber dünyaya taşınması tüm kamu tarafından bilinen bir durum. İşte bu yüzden gerçek dünyada işlenen suçlarla mücadele etmek için devletlerin yoğun çaba harcaması gerektiği gibi siber suçlarla mücadele etmek için de devletlerin yoğun bir çaba harcaması gerekiyor.

Bu durumda siber güvenlik şirketlerinin, ilgili devlet kurumlarıyla iş birliği yapması gerekiyor. Siber güvenlik şirketlerinin devlet birimleriyle iş birliği yaparak engellenmeye çalışılacak suçlardan biri "pedofili" olarak karşımıza çıkıyor.

Gerçek dünyada "pedofili", birçok ülke tarafından suç kabul edilmektedir ve suçluların tespit edilmesi, siber dünyadaki pedofil kişilerin tespit edilmesine göre daha kolaydır zira gerçek dünyada bir suç işlerken gizli kalmak, siber dünyaya göre daha zordur.

İşte bu noktada, siber dünyada bu suçu işleyen şahısların önceden tespit edilmesi gerekmektedir. Bu kişilerin önceden tespit edilmesi, söz konusu kişilerin internet ortamından çıkıp gerçek dünyada pedofili suçunu işlemelerini engelleme ihtimalini arttırmaktadır.

Siber güvenlik şirketi PRODAFT da siber dünyadaki pedofil şahısları tespit etmek için yapay zekayla desteklenen Pedomap.Live adında bir proje yürütüyor.

"Passive Deep-Web Sensor" teknolojisiyle geliştirilen Pedomap.Live, internette çocuk pornografisi ile ilgili arama yapan veya indirme işlemi gerçekleştiren kişilerin IP adreslerini (VPN ve TOR gibi sistemlerden gelen IP adresleri hariç) canlı olarak harita üzerinden yayınlıyor.

Pedomap.Live'ın web sitesinde, kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak istediklerini söyleyen şirket yetkilileri, kendileriyle iletişime geçen kolluk kuvvetleri yetkililerine gerekli IP adresi bilgisini vereceklerini belirtiyor.

PRODAFT CEO'su, "PRODAFT olarak, son 8 yıldır çocuk istismarı ile mücadele etmeye çalışıyoruz. Ne yazık ki yasal prosedürler ve politik nedenlerden dolayı projelerimize destek almak gerçekten zor oldu. Ancak, herkese internetin herkes için güvenli bir yer olmadığını göstermek istiyorduk ve bu yazıyı okurken aktif olarak çocuklarla ilgili kötü niyetli materyaller arayan pek çok pedofil var. Farkındalık yaratmak için tüm pedofil aktiviteyi gerçek zamanlı olarak haritalamaya ve bu web sitesi aracılığıyla dünyayla paylaşmaya başladık" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.