İngiltere, Ay'a Robot Gönderecek

İngiltere merkezli Spacebit şirketi, 2021 yılında Ay yüzeyine dört ayağa sahip bir keşif robotu göndereceklerini söyledi.

Ali
Pt, 14/10/2019 - 22:05
Teknoloji
İngiltere, Ay'a Robot Gönderecek

Uzay alanında çalışma yürüten ülkelerin veya firmaların Dünya'nın uydusu olan Ay'ı araştırma serüveni devam ediyor. İngiltere merkezli Spacebit, 2021 yılında Ay yüzeyine keşif amaçlı olarak bir robot göndereceklerini söyledi.

Bir startup şirketi olan Spacebit, robotun Ay yüzeyindeki dar alanlarda rahatlıkla ilerleyebilmesi için tasarımını buna göre geliştirdi. Robot 1 kg ağırlığa, dört adet bacağa ve kutu şeklinde bir gövdeye sahip.

Şirket, robotu bilim ve teknoloji etkinliği New Scientist Live'da halka duyurdu. Yetkililer, robotun ABD merkezli uzay robotu şirketi Astrobotic ile birlikte 2021 yılında Ay'a gönderileceğini, görevinin 10 gün süreceğini ve bu süre zarfında bilim adamlarına görüntü ve diğer farklı verileri göndereceğini söyledi.

Astrobotic'in CEO'su John Thornton, "Bacaklar dik, kayalık araziler için daha iyi olabilir" dedi. Spacebit CEO'su Pavlo Tanasyuk ise İngiltere'den Ay yüzeyine ilk ulaşacak aracın bu görev sayesinde olacağını söyledi.

Oldukça hafif ve kullanışlı olarak tasarlanan robotun başarılı olarak görevini yerine getirip getiremeyeceğini, süreçte bir aksilik yaşanmazsa 2021 yılında hep birlikte göreceğiz.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.