IBM'den Gelecek İçin 5 Tahmin

IBM, "5 in 5" başlığı altında insanlığın geleceği için önümüzdeki 5 yıl içerisinde, 5 teknolojinin hayatımızı nasıl etkileyeceğini listelediği bir araştırmayı paylaştı.

Ali
Pt, 11/02/2019 - 23:40
Teknoloji
IBM'den Gelecek İçin 5 Tahmin

Teknoloji devlerinden olan IBM, "5 in 5" başlığı altında insanlığın geleceği için önümüzdeki 5 yıl içerisinde, 5 teknolojinin hayatımızı nasıl etkileyeceğini listelediği bir araştırmayı paylaştı.

Paylaşılan listede önümüzdeki 5 yıl içerisinde insanlığın hayatını kolaylaştıracak 5 teknoloji ise şu şekilde;

Tarımda Yapay Zeka, Daha Az Kaynakla Daha Fazla Nüfusu Besleyecek

IBM'in tahminlerinden ilki önümüzdeki 5 yıl içerisinde tarımda kullanılan yapay zeka teknolojilerinin, daha az kaynak kullanılarak artan dünya nüfusunu beslemeye yardım edeceği yönünde.

Blockchain Teknolojisi Gıda İsrafını Azaltacak

Günümüzde çiftçiler tarafından yetiştirilen ürünler tahmini bir talebe göre üretilir ve aracılar yoluyla yine tahmini pazar taleplerine göre kullanıcıya sunulur. Eğer sunulan ürünler yani arz edilen ürünler talep miktarından az olursa gıda kıtlığı, fazla olursa gıda israfına yol açar.

IBM yaptığı tahminde, Blockchain ve yapay zeka teknolojileri birleştirildiğinde önümüzdeki 5 yıl içerisinde insanların taleplerinin doğru miktarlarda karşılanacağını ve böylelikle gıda israfının önüne geçileceğini söyledi.

Mikroplar İncelenecek

Mikropların yeni bir inceleme tekniğiyle incelenerek, insanların yediği gıdaların hangilerinin zararlı, hangilerinin faydalı olduğu tespit edilecek. Böylelikle insanların sağlığı ve gıdaların doğallığı korunmuş olacak.

Cep Telefonlarından Patojen Tespiti Yapılacak

Herkesin sadece cep telefonu kullanarak gıdalardaki patojenleri tespit edeceğini söyleyen IBM, bu teknoloji sayesinde gıda kaynaklı hastalıkların önüne geçilebileceğini söylüyor.

VolCat Teknolojisi Geri Dönüşümü Kolaylaştıracak

Önümüzdeki yıllarda VolCat gibi gelişmeler plastiklerin geri dönüşümünü öncekilerden daha verimli ve çok yönlü hale getirecek. Böylelikle daha fazla plastik ürün daha fazla kullanılabilir ürüne dönüşecek ve bu çevre kirliliğini azaltacak, tüm canlıların sağlığını koruyacak.

IBM'in, 12-15 Şubat tarihleri arasında San Francisco'da düzenleyeceği etkinlikte "5 in 5" araştırmasında bahsedilen konulardan da bahsetmesi bekleniyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.