Headless Chrome'un Yükselişi

2017 yılında piyasaya çıkan Headless Chrome, rakipleri Phantomjs ve Nightmarejs tarayıcılarından daha fazla kullanıcı sayısına ulaştı ve rakiplerinin kullanıcı sayılarında büyük bir düşüş yaşandı.

Said A.
Ct, 01/12/2018 - 20:34
Teknoloji
Headless Chrome'un Yükselişi

Headless Chrome, otomatik tarayıcıların kullanım istatistiklerine bakıldığında liderliği zorlamaya başladığı görüldü. 2017 yılında çıkarak rakipleri Phantomjs ve Nightmarejs tarayıcılarından çok daha fazla kullanıcı sayısına ulaştı ve rakiplerinin kullanıcı sayılarında büyük bir düşüş yaşandı. Headless Chrome'un yaşadığı bu gelişmenin sebepleri olarak normal Chrome'un tüm özelliklerine, yeteneklerine ve chrome güvenilirliğine, stabilliğine sahip olması gösterilebilir.

Daha çok test işlemleri yapmak için kullanılan Headless Chrome vb. otomatik tarayıcılar, Hackerlar tarafından da çok yüksek bir kullanım rakamlarına sahiptir. Hackerlara en büyük avantajlarından birisi tarayıcıya verilen komutların otomatik olarak çalıştırılırmasıdır bunun avantajlarından biri defalarca kez denenmesi gereken işlemleri bir döngü içerisine yazıldığında tarayıcı otomatik olarak yapabilmektedir.

Headless Chrome nedir? Türkçesi Başsız Chrome olarak çevirilebilir. Headless Chrome, Chrome'un tüm özelliklerini arayüz ihtiyacı olmadan kullanılmasını sağlayan, Google tarafından yayınlanmış bir uygulamadır. Bu Chrome tipinde arayüz yoktur dolayısıyla internet sitelerinde gezinmek için insan etkileşimine ihtiyacı da yoktur, önceden programlanan davranışları tekrarlar bir başka deyişle otomatik bir tarayıcıdır; kullanıcının yazdığı kodları işler örneğin belirli sayfaları ziyaret edip açılış süreleri ölçüp rapor halinde sunabilir. Geliştiriciler, testçiler ve hackerlar arasında popülerleşmeye başlamıştır.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.