Drone Taksi İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

EHang, ticari drone taksi teknolojisine sahip ilk araç olan EHang 216'nın test çalışmalarının ardından şimdi de Viyana'da EHang 216'nın ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Ali
Cu, 05/04/2019 - 00:12
Teknoloji
Drone Taksi İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Dünya üzerinde birçok havacılık şirketi drone taksi geliştirme çalışmaları yapıyor. Bu şirketlerden biri de EHang. EHang, ticari drone taksi teknolojisine sahip ilk araç olan EHang 216'nın test çalışmalarının ardından şimdi de Viyana'da EHang 216'nın ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Viyana'da bulunan Generali Arena Stadyumu'nda gerçekleştirilen ilk uçuş, stadyum sınırları içerisinde gerçekleştirildi ve araç yaklaşık 10 metre yüksekliğe çıktı. Bunun nedeni ise aracın Avusturya hava sahasında uçuş izninin olmamasıydı.

EHang 216'yı ilk deneyimleyenlerden olan fotoğrafçı Joe Klamar, aracın kabininin çok sıkışık ve pervanelerin de çok korkutucu olduğunu ama bu duruma alıştıklarını dile getirdi.

Şirket tarafından verilen bilgilere göre EHang 216, saatte 130 km hıza ulaşabiliyor, 30 dakika boyunca hiçbir kontrol olmadan havada kalabiliyor ve ayrıca 260 kilograma kadar ağırlık taşıyabiliyor.

Şirket, EHang 216'nın binlerce ön sipariş aldığını ve gelecek yıldan itibaren seri üretime başlayacaklarını ve bunu Avusturya havacılık şirketi FACC ile ortak bir şekilde yapacaklarını söyledi.

Aracın 200 bin Euro'ya mal olacağını söyleyen yetkililer, aracın özel alıcılar için satılmayacağını sadece ticari amaçlar için satılacağını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.