Cisco'nun 1,89 Milyar Dolarlık Ceza Ödemesi Kararlaştırıldı

ABD'de devam eden bir patent ihlali davasında hâkim, Cisco'nun 1,89 milyar dolar tutarında bir ceza ödemesini istedi.

Ali
Çar, 07/10/2020 - 00:19
Teknoloji
Cisco'nun 1,89 Milyar Dolarlık Ceza Ödemesi Kararlaştırıldı

ABD'nin Virginia eyaletinde devam eden bir patent ihlali davasında hâkim, Cisco'nun 1,89 milyar dolar ceza ödemesine karar verdi.

Virginia eyaletinin Norfolk şehrindeki Bölge Hâkimi Henry Morgan, bir ay boyunca jürisiz olarak devam eden duruşmanın ardından ABD merkezli ağ teknolojileri şirketi Cisco'nun, Virginia eyaletinin Herndon şehrinde bulunan bir siber güvenlik şirketi olan Centripetal Networks'e ait olan dört patenti ihlal ettiğine karar verdi.

Hâkim 167 sayfalık karar dokümanında, Cisco'nun mahkemeye sunduğu kanıtların tutarsız olduğunu, Centripetal Networks'ün sunduğu teknik belgelerin, patent ihlalinin gerçekliğini kanıtladığını söyledi.

Karar dokümanında, Cisco'nun 20 Haziran 2017'den sonra patent ihlali yaparak kendi ürünlerine eklediği özelliklerin hem teknik hem de pazarlama belgelerinde lanse edildiği söylendi.

1,89 milyar dolarlık ceza, Centripetal Networks'ün 755,8 milyon dolarlık maddi zararının, karar dokümanında bahsedilen "kasıtlı" davranış göz önünde barındırılarak 2,5 ile çarpılarak elde edilmiştir.

Cisco, kararın hayal kırıklığı olduğunu ve ABD Federal Temyiz Mahkemesi'ne itiraz edeceklerini söylerken Centripetal Networks'ün avukatı Paul Andre, mahkemenin aldığı kararla ilgili olarak, "Bu, tüm küçük ve yenilikçi şirketler için önemli bir kazanç" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.