Çin, Yerli GPS'ini Tamamlamaya Çok Yakın

Çin'in yerli Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) olan BeiDou, önümüzdeki aylarda tamamlanacak.

Ali
Ct, 28/12/2019 - 23:40
Teknoloji
Çin, Yerli GPS'ini Tamamlamaya Çok Yakın

Çin, yerli Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) BeiDou'nun önümüzdeki aylarda tamamlanacağını söyledi.

Çin tarafından geliştirilen BeiDou, ABD'nin GPS'lerine bağımlılığı ortadan kaldırmak için 2000 yılından beri geliştirilmeye devam ediyor. 2000'den günümüze gelene kadar ise sisteme dahil olması için çeşitli uydular uzaya gönderildi.

Çin dün yaptığı duyuruda, BeiDou için Haziran ayına kadar iki uydu daha gönderileceğini ve böylelikle sistemin tamamlanacağını söyledi.

Yetkililer, Çin üretimi akıllı telefonların %70'inden fazlasının BeiDou'yu kullanabilecek donanıma sahip olduğunu söyledi. Projenin direktörü Ran Chengqi, sistemin Huawei tarafından geliştirilen 5G sistemlerinde bir rolü olduğunu da söyledi ve ekledi: "Beidou ve 5G'nin entegrasyonu, Çin'in bilgi teknolojisinin geliştiğine dair önemli bir işarettir."

Chengqi, sistemin önümüzdeki yılın sonuna kadar geliştirilmeye devam edeceğini, konumlandırmadaki doğruluğun 5 metreden santimlere kadar düşeceğini söyledi.

Çin atacağı bu adımla başta ülkedeki telekomünikasyon ve askeri alanlar olmak çeşitli sektörlerde ABD'nin GPS'lerine bağımlılığı azaltmayı planlıyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.