ABD Huawei Ürünlerinin Yasaklanmasını İstiyor

ABD hükümeti, müttefiklerine Huawei'in telekomünikasyon ve 5G çözümlerini kullanmamaları için çağrıda bulundu.

Ali
Sa, 27/11/2018 - 22:38
Teknoloji
ABD Huawei Ürünlerinin Yasaklanmasını İstiyor

ABD hükümeti, müttefiklerine Huawei'in telekomünikasyon ve 5G çözümlerini kullanmamaları için çağrıda bulundu.

ABD ve Çin arasında ekonomik ve siyasi mücadele her zaman varlığını korumaktadır. Ayrıca bu mücadele her iki ülkenin firmalarına da yansımakta. Şimdi ise ABD hükümeti tarafından beklenmedik bir açıklama geldi ve söz konusu mücadele başka bir boyuta taşındı.

Wall Street Journal'ın haberine göre ABD hükümeti, müttefiklerinin telekomünikasyon ve 5G çalışmaları için Huawei'in çözümlerini kullanmamaları gerektiğini söyledi. ABD, kendi 5G çalışmaları için düzenlediği ihaleye Huawei'in katılımını engellemişti. ABD, işte bu sefer de müttefiklerinin Huawei ürünlerini kullanmalarını istemiyor ve bunun nedenini Huawei'in, Çin istihbarat birimleriyle birlikte çalışmasına dayandırıyor. Yani ABD hükümetine göre Huawei, Çin istihbaratıyla birlikte hareket ediyor ve istenilen bilgileri istihbarata iletiyor.

ABD, Çin kaynaklı telekomünikasyon çözümleri kullanmayan ülkelerde telekomünikasyon geliştirmeleri için finansal destek sağlamayı düşünüyor. Ayrıca yalnızca ABD değil, Almanya ve Avustralya da 5G çalışmaları için ulusal güvenlik endişelerini göz önüne alarak Huawei ile çalışmama kararı aldı.

Tüm bu olanlara karşın Huawei cephesi ise, hiçbir zaman Çin istihbarat birimleriyle çalışmadıklarını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.