York Üniversitesi'nde Veri İhlali Yaşandı

York Üniversitesi, öğrencilerin ve çalışanların bazı kişisel bilgilerinin ele geçirildiği bir veri ihlali yaşadıklarını duyurdu.

Ali
Per, 23/07/2020 - 02:24
Sızıntılar
York Üniversitesi'nde Veri İhlali Yaşandı

İngiltere'nin York şehrinde bulunan York Üniversitesi, 21 Temmuz'da yaptığı duyuruyla, öğrencilerin ve çalışanların bazı kişisel bilgilerinin ele geçirildiği bir veri ihlali yaşadıklarını söyledi.

Üniversitenin resmi internet sitesinden yapılan duyuruya göre 16 Temmuz'da, üniversitenin bulut servis sağlayıcısı olarak hizmet veren Blackbaud, Mayıs 2020'de bir fidye yazılımı saldırısı yaşadıklarını üniversiteye bildirdi.

Bu fidye yazılımı saldırısını ayrıca tüm kamuoyuna da 16 Temmuz'da duyuran Blackbaud, mayıs ayındaki siber saldırıyı fark ettikten sonra siber güvenlik ekiplerinin ve kolluk kuvvetlerinin, hackerların tüm dosyaları şifrelemesini engellediklerini ve onları ağın dışına çıkarmayı başardıklarını söyledi.

Şirket, hackerların sistemden çıkmadan önce bazı verileri ele geçirdiklerini, veriler arasında müşterilere ait ödeme kartı bilgilerinin veya sosyal güvenlik numaralarının bulunmadığını söyledi. Ayrıca şirket, verilerin silinmesi şartıyla hackerların istediği fidyeyi ödediklerini söyledi.

Üniversite yaptığı duyuruda, hackerların ele geçirdiği verilerin, ad, e-posta, cinsiyet, doğum tarihi, öğrenci numarası (Varsa), telefon numarası gibi verilerden oluşabileceğini söyledi.

Üniversite yetkilileri, şirketin kendilerine, fidye ödendikten sonra hackerların verileri sildiğine dair güvence verdiğini ancak yine de üniversite olarak kendi soruşturmalarını başlatacaklarını söyledi.

Duyuruda son olarak, "Topluluğumuzun şu anda herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. En iyi uygulama olarak, insanların uyanık kalmasını ve şüpheli herhangi bir faaliyeti derhal uygun kolluk kuvvetlerine bildirmelerini öneririz" denildi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.