Tech Data, Veri Sızıntısı Yaşıyor

IT ürünleri ve hizmetleri konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Tech Data, veri sızıntısı yaşıyor.

Ali
Ct, 08/06/2019 - 10:04
Sızıntılar
Tech Data, Veri Sızıntısı Yaşıyor

Tech Data, IT ürünlerini ve hizmetlerini diğer şirketlere tedarik eden çok uluslu bir şirkettir. Tech Data, 2018 yılında Fortune 500 listesinde 83. sırayı almıştır.

vpnMentor'un güvenlik araştırmacıları Noam Rotem ve Ran Locar'ın başını çektiği ekip tarafından Tech Data'ya ait 264 GB boyutunda bir veritabanı keşfettiler.

Keşiflerini blog yazısında duyuran ekip, 2 Haziran günü söz konusu veri sızıntısını keşfetti. Araştırmacılar, web haritalama projelerini yürütürken olası veri sızıntılarını keşfetmeyi amaçladıklarını ve keşfedilen sızıntının da bu keşiflerden biri olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, verileri sızdıran sunucunun bir log sunucusu olduğunu, sızıntıdaki verilerin ise e-posta ve kişisel kullanıcı verilerinin yanı sıra bayi iletişim ve fatura bilgilerini, ödeme ve kredi kartı verilerini, dahili güvenlik loglarını, şifrelenmemiş kullanıcı adlarını ve şifrelerini içerdiğini söyledi.

Bunun büyük bir sızıntı olduğunu belirten araştırmacılar, elde edilen bu bilgilerle müşteri hesaplarına giriş yapılabildiğini söyledi.

vpnMentor ekibi, keşfettikleri sızıntı yaşayan veritabanını Tech Data yetkililerine bildirdi. Tech Data ise sızdırılan bilgilerin kötüye kullanıldığına dair bir bulgunun olmadığını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.