Snapchat'te Veri İhlali Şüphesi

İddiaya göre Snapchat çalışanları, kullanıcıların bilgilerine izinsiz olarak erişmiş olabilir.

Ali
Cu, 24/05/2019 - 20:01
Sızıntılar
Snapchat'te Veri İhlali Şüphesi

Vice'ın haberine göre Snapchat, kullanıcıların kişisel bilgilerine erişmek için bir araç geliştirdi ve bu araç bazı çalışanlar tarafından kötüye kullanıldı.

İki eski Snapchat çalışanı tarafından verilen bilgilere göre Snapchat tarafından kötüye kullanım durumları için geliştirilen SnapLion adlı araç birkaç yıl önce bazı Snapchat çalışanları tarafından kullanıcıların kişisel bilgilerine erişilmek için kullanıldı.

İki eski çalışana göre SnapLion aracı, mahkeme emri veya mahkeme celbi gibi geçerli yasa uygulama taleplerine yanıt olarak kullanıcılar hakkında bilgi toplamak için geliştirildi.

Yine söz konusu eski çalışanlardan birine göre bu aracı "Spam ve Kötüye Kullanımı" ekibi kullanabiliyor. Bir diğer eski çalışana göre "Müşteri Ops" adlı bir bölüm de bu aracı kullanabiliyor. Ayrıca mevcut çalışanlardan alınan bilgilere göre güvenlik bölümü de SnapLion aracını kullanabiliyor.

Snapchat, bu aracı sadece meşru amaçlar dahilinde kullandığını söylese de Vice'ın eski çalışanlardan edindiği bilgiler bunun tam tersini gösteriyor.

Eski çalışanlardan biri söz konusu aracın "birkaç kez" amacının dışında kullanıldığını ve bunun birden fazla çalışan tarafından yapıldığını söyledi.

Telefon numarası ve e-posta bilgileri gibi kullanıcılara ait kişisel bilgilere yetkisiz bir şekilde erişilmiş olabileceğini söyleyen eski Snapchat çalışanlarından edinilen bilgileri topladıklarını söyleyen Vice, verilerin kötüye kullanımının tam olarak nasıl gerçekleştiğini veya çalışanların Snapchat kullanıcı verilerine erişmek için hangi özel sistem veya süreçleri kullandığını bilmediklerini söyledi.

Snapchat'ten bir sözcü, "Gizliliğin korunması Snapchat'te çok önemlidir. Çok az kullanıcı verisi tutuyoruz ve sahip olduğumuz verilere iç erişimi sınırlamak için sağlam politikalarımız ve kontrollerimiz var. Her türlü yetkisiz erişim, şirketin iş yapma standartlarının açık bir ihlalidir ve tespit edilmesi halinde derhal feshedilmesine yol açar" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.