Rus Hackerlar, Putin'i Zora Sokabilir

Rus hackerlar, "Kvant araştırma enstitüsünün" sunucularını hackleyerek bazı gizli bilgileri ele geçirdi.

Ali
Ct, 22/12/2018 - 18:20
Sızıntılar
Rus Hackerlar, Putin'i Zora Sokabilir

Putin hükümetine karşı, bazı basın organları ve Avrupa ülkeleri tarafından sürekli "halka baskı politikası" güttüğü iddia edilirken şimdi de bir hacker grubu tarafından sızdırılan belgeler bu iddialara bir yenisini daha ekledi.

Kendilerine "Digital Revolution Group" adını veren Rus hackerlar, Rusya hükümetinin bazı gizli projelerinin geliştirildiği "Kvant araştırma enstitüsünün" sunucularını hackledi ve "sinir ağı" olarak adlandırılan bir yapay zeka algoritmasının proje bilgilerini sızdırdı.

Sızdırılan belgelerde Rus hükümetinin, halkın Facebook, Instagram, VKontakte ve Odnoklassniki gibi sosyal medya platformlarındaki davranışlarını, siyasi görüşlerini, hükümet hakkındaki düşüncelerini takip eden "sinir ağı" olarak adlandırılan ve kendi kendine öğrenen bir yapay zeka algoritmasının varlığından bahsedilmekte.

Söz konusu yapay zeka algoritmasının amaçlarından biride toplumun protesto ruh halinde olup olmadığını anlamaktır. Bunun altında yatan asıl amacın, Rus hükümetinin karşıt görüşleri kontrol altına alma isteği olduğu söylenebilir.

Son olarak, yayınlanan bu belgeler hakkında Rus hükümeti herhangi bir açıklama yapmadı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.