Nedbank Müşterilerinin Verileri Sızdırıldı

Nedbank'ın 1,7 milyon müşterisinin kişisel verileri, bankanın kullandığı bir üçüncü taraf hizmetinin yaşadığı veri ihlali nedeniyle ele geçirildi.

Ali
Cu, 14/02/2020 - 23:42
Sızıntılar
Nedbank Müşterilerinin Verileri Sızdırıldı

Güney Afrika merkezli Nedbank, internet sitesinden yaptığı duyuruyla 1,7 müşterisinin kişisel verilerinin, kullandıkları bir üçüncü taraf hizmetinin yaşadığı veri ihlalinden dolayı ele geçirildiğini söyledi.

Nedbank, veri ihlalinin bankanın tanıtım içeriklerini gönderen Güney Afrika merkezli bir başka şirket olan Computer Facilities (Pty) Ltd'de gerçekleştiğini söyledi.

Söz konusu üçüncü tarafın yaşadığı veri ihlalinde, sızdırılan veriler arasında Nedbank müşterilerine ait kişisel bilgilerin olduğunu tespit ettiklerini söyleyen banka yetkilileri, bu olayı geçen hafta rutin bir kontrol sırasında fark ettiklerini söyledi.

Nedbank, yaşanan veri ihlalinde sızdırılan verilerin 1,7 milyon müşteriye ait isimler, kimlik numaraları, telefon numaraları, ikamet ve e-posta adresleri olduğunu, yaşanan bu olaydan hiçbir Nedbank sisteminin ve müşterilerin banka hesaplarının etkilenmediğini söyledi.

Nedbank CEO'su Mike Brown, "Üçüncü taraf hizmet sağlayıcısında yani Computer Facilities (Pty) Ltd'de meydana gelen olaydan pişmanlık duyuyoruz. Müşterilerimizin bilgilerinin güvenliği ve emniyeti en büyük önceliğimizdir. Bu olaydan sonra yaptığımız şey tüm Nedbank müşteri verilerini güvence altına almak olmuştur. Buna ek olarak, doğrudan etkilenen müşterilerle, ilgili yetkililerle yakın iş birliği içinde iletişim kuruyoruz" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.