Marriott Veri İhlalinde Yeni Gelişme

Marriott'un geçtiğimiz Kasım ayında yaşadığı veri ihlalinin soruşturması kapsamında yaşanan yeni gelişmeler kamuoyuna duyuruldu.

Ali
Pt, 07/01/2019 - 23:54
Sızıntılar
Marriott Veri İhlalinde Yeni Gelişme

Marriott oteller zinciri, geçtiğimiz Kasım ayında tüm zamanların en büyük veri ihlallerinden birini yaşamıştı. Söz konusu veri ihlalinde yaklaşık 500 milyon kullanıcının verilerinin sızdırıldığı açıklanmıştı.

Söz konusu veri ihlalinin ortaya çıkmasının ardından ise şirket, bir soruşturma başlatmıştı. Geçtiğimiz cuma gününe gelindiğinde şirket, soruşturma hakkında yeni gelişmeleri kamuoyuna duyurdu.

Yapılan duyuruda, Kasım ayında açıklanan veri ihlali kapsamında 5,25 milyon şifreli olmayan pasaport numarasının çalındığı ama söz konusu veri ihlalinden etkilenen kullanıcı sayısının düştüğü söylendi.

Şirket, başlangıçta veri ihlalinin yaklaşık 500 milyon kullanıcının verilerini kapsadığını ancak yapılan incelemeler neticesinde etkilenen kullanıcı sayısının 383 milyona düştüğünü söyledi. Ayrıca şirket tarafından, incelemelerin devam etmesi sonucunda bu sayının daha da düşebileceği öngörülüyor.

Yetkililer, yapılan incelemelerin ardından sızdırılan verilerin, 5,25 milyon şifreli olmayan pasaport numarası, 20 milyon şifreli pasaport numarası ve 8.6 milyon şifreli kredi kartı bilgisini içerdiğini açıkladı. Ayrıca yaklaşık 2.000 şifrelenmemiş kredi kartı numarasının da sızdırılan bilgiler arasında olduğu söylendi. Bu durum bazı siber güvenlik uzmanları tarafından eleştirildi. Uzmanlar, pasaport ve kredi kartı bilgilerinin tamamının şifrelenmemesini "akıllara durgunluk verici" şeklinde yorumladı.

Marriott’un CEO'su Arne Sorenson, “Söz konusu veri ihlali hakkında çalışmaların sonuna yaklaşıyoruz, müşterilerimizin kaygılarını gidermek ve müşterilerimizin Marriott’tan hak ettiği ve beklediği mükemmellik standardını karşılamak için çok çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.