Marriott International Veri İhlali Yaşadı

Dünya çapında birçok otele sahip olan Marriott International, 5,2 milyon konuğunun kişisel verilerinin ele geçirildiğini söyledi.

Ali
Çar, 01/04/2020 - 00:33
Sızıntılar
Marriott International Veri İhlali Yaşadı

Birçok otel markasına sahip olan ve dünyanın birçok noktasında otellere sahip olan Marriott International, 5,2 milyon konuğunun kişisel verilerinin ele geçirildiğini söyledi.

Marriott International 31 Mart'ta internet sitesinden yaptığı resmi duyuruda, Marriott International markası altındaki otellerde konuklara hizmet verebilmek için bir uygulama kullandıklarını ve bu uygulamanın kullanıldığı bir otelde, iki çalışana ait uygulama oturum açma bilgileri kullanılarak konukların verilerinin ele geçirildiğini söyledi.

İnternet sitesinden yaptığı duyuruda Marriott International, Şubat 2020'nin sonunda tespit ettikleri bu olayın Ocak 2020'nin ortalarında başladığını söyledi.

Yetkililer, olayı keşfettikten sonra söz konusu iki çalışanın oturum açma bilgilerini devre dışı bıraktıklarını ve hemen bir soruşturma başlattıklarını söyledi.

Marriott, veri ihlalinde ele geçirilen bilgilerin:

  • İletişim bilgileri (Örneğin: Ad, posta adresi, e-posta adresi ve telefon numarası)
  • Loyalty hesap bilgileri (Örneğin: Hesap numarası ve puan bakiyesi, ancak şifreler değil)
  • Ek kişisel bilgiler (Örneğin: Şirket, cinsiyet ve doğum günü/ay)
  • Ortaklıklar ve üyelikler (Örneğin: Bağlantılı havayolu loyalty programları ve numaraları)
  • Tercihler (Örneğin: oda tercihleri ​​ve dil tercihleri)

gibi verilerden oluştuğunu söylerken, Marriott Bonvoy hesap şifrelerinin veya PIN'lerinin, ödeme kartı bilgilerinin, pasaport bilgilerinin, kimliklerin veya ehliyet numaralarının ele geçirildiğine dair hiçbir kanıtın olmadığını söyledi.

Olaydan etkilenen konuklara, 31 Mart'ta durumdan haberdar ettikleri e-postalar gönderdiklerini söyleyen yetkililer, ihlalden etkilenen kişi sayısının şu an için 5,2 milyon olabileceğine inandıklarını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.