ISP Şirketinde Veri İhlali Yaşandı

Rusya'nın en büyük ISP'lerinden biri olan Beeline, yaşadığı veri ihlali nedeniyle 8.7 milyon müşterisinin kişisel bilgilerini sızdırdı.

Ali
Çar, 09/10/2019 - 23:54
Sızıntılar
ISP Şirketinde Veri İhlali Yaşandı

Rusya'nın popüler gazetesi Kommersant'ın bildirdiğine göre Rusya'nın en büyük ISP'lerinden (Internet Service Provider - İnternet Servis Sağlayıcısı) olan Beeline, yaşadığı veri ihlali nedeniyle 8.7 milyon müşterisinin kişisel bilgilerini sızdırdı.

Şirket yetkililerinin gazeteye söylediğine göre ihlal 2017 yılında gerçekleşti ve failler yakalanıp, tutuklandı. Ele geçirilen veriler, müşterilerin tam adları, adresleri, mobil ve ev telefonu numaraları gibi bilgilerden oluşuyordu.

İhlal, Kommersant'ın çevrimiçi ortamlarda söz konusu veri ihlalinde sızdırılan kullanıcı verilerini fark etmesiyle gündeme geldi. Beeline, Kasım 2016'dan önce ev interneti için başvuran müşterilerin verilerinin sızdırılan verilerin içinde olduğunu söyledi.

Ayrıca şirket, veri ihlaline kurban giden verilerin artık Beeline müşterisi olmayan kullanıcılara ait olduğunu ve Avustralya, Yeni Zelanda, Kazakistan, Ermenistan gibi hizmet verilen diğer ülkelerdeki müşterilerinin ihlalden etkilenmediğini söyledi.

Uzmanlar, internette satılan ve paylaşılan bu müşteri bilgilerinin, sosyal mühendislik saldırıları gibi siber saldırlar için kullanılabileceğini bu yüzden müşterilerin, artık Beeline müşterisi olsun veya olmasın siber saldırılara karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.