İnternet Tarayıcısı Blisk, Veri İhlali Yaşadı

Genellikle web geliştiricilerinin kullandığı Chromium tabanlı bir tarayıcı olan Blisk, veri ihlali yaşadı.

Ali
Pa, 15/03/2020 - 00:42
Sızıntılar
İnternet Tarayıcısı Blisk, Veri İhlali Yaşadı

Siber güvenlik araştırmacıları, genellikle web geliştiricileri tarafından kullanılan Chromium tabanlı bir internet tarayıcısı olan Blisk'e ait korumasız bir veritabanı keşfetti.

2016 yılında piyasaya sunulan Blisk, Chromium tabanlı bir tarayıcı olarak birçok geliştirici ve Amazon, Microsoft, Apple, eBay, HP gibi şirketler tarafından kullanılmaktadır.

vpnMentor araştırmacıları, yaptıkları araştırmalarda Blisk'e ait olduğunu tespit ettikleri şifresiz yani korumasız olarak internette duran bir veritabanı keşfetti.

Araştırmacılar, 2.12.2019 tarihinde sızıntının gerçekleştiği veritabanını keşfettiklerini ve 4 Aralık'ta ise durumu Blisk'e bildirdiklerini söyledi. Ardından yetkililerin, kısa bir süre içerisinde sızıntı yaşayan veritabanını güvenli hale getirdiğini söyleyen araştırmacılar, toplamda 3.4 GB boyutunda olan veritabanının 2.9 milyon kayıt içerdiğini söyledi.

Bu kayıtların tarayıcı kullanıcılarına ait IP adresi, e-posta adresi ve user agent ayrıntıları gibi bilgileri içerdiğini söyleyen araştırmacılar, eğer veriler tespit edilmeden önce hackerlar tarafından ele geçirildiyse bunların çeşitli siber saldırı kampanyalarında kullanılabileceğini söyledi.

vpnMentor tarafından yapılan araştırmanın detaylarını barındıran blog gönderisine buradan ulaşabilirsiniz.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.