İngiltere'de, 10 Bin Kişinin Bilgileri Açığa Çıktı

İngiltere'de tren istasyonlarındaki ücretsiz Wi-Fi hizmetini kullanan yaklaşık 10 bin kişinin bilgilerinin açığa çıktığı tespit edildi.

Ali
Per, 05/03/2020 - 00:28
Sızıntılar
İngiltere'de, 10 Bin Kişinin Bilgileri Açığa Çıktı

Security Discovery'den Jeremiah Fowler, İngiltere'deki tren istasyonlarında ücretsiz Wi-Fi hizmetini kullanan kişilerin bazı bilgilerinin bulunduğu, herkese açık bir veritabanı keşfetti.

Fowler, keşfettiği veritabanının 146 milyon kayıt içerdiğini, kayıtların İngiltere'deki tren istasyonlarında kullanılan ücretsiz Wi-Fi hizmetine ait olduğunu tespit ettiğini söyledi.

Veritabanında, müşterilere ait (Ücretsiz Wi-Fi ağına bağlanan kişiler) e-posta adresleri, IP adresi ve seyahat nedeni gibi bilgiler olduğunu söyleyen Fowler, 146 milyon kaydın hepsinin müşterilere ait olmadığını, kayıtlar içerisinde çeşitli teknik bilgilerin de olduğunu söyledi.

BBC'nin haberine göre söz konusu veritabanının sahibi olan ve istasyonlardaki ücretsiz Wi-Fi hizmetini sağlayan C3UK şirketi, yaklaşık 10 bin e-posta adresi içeren veritabanını güvenli hale getirdi.

C3UK yetkilileri, "Bildiğimiz kadarıyla, bu veritabanına sadece kendimiz ve siber güvenlik firması tarafından erişildi ve hiçbir bilgi kamuya açıklanmadı" dedi ve ekledi: "Veritabanında herhangi bir şifre veya finansal bilgi gibi diğer kritik veriler bulunmadığından, bu düşük riskli bir potansiyel güvenlik açığı olarak tanımlandı."

Kaynak: BBC

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.