İddia: Windows XP'nin Kaynak Kodu Sızdırıldı

2014 yılında Microsoft tarafından desteği kesilen Windows XP'nin kaynak kodunun bir forumda yayınlandığı iddia edildi.

Ali
Ct, 26/09/2020 - 00:49
Sızıntılar
İddia: Windows XP'nin Kaynak Kodu Sızdırıldı

Microsoft'un 2014 yılında desteğini kestiği işletim sistemi Windows XP'nin kaynak kodunun bir forumda yayınlandığı iddia edildi.

Windows XP, 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürüldüğünden itibaren oldukça popüler bir işletim sistemi olmuş ve çoğu kullanıcının uzun yıllar boyu kullandığı bir işletim sistemine dönüşmüştü. 2014 yılına gelindiğinde ise Microsoft tarafından desteği kesilmişti. Şimdi ise dünya üzerindeki bilgisayarların oldukça azı hâlâ Windows XP kullanıyor.

Basındaki bazı haberlere göre bir kişi, 4chan adlı bir forumda Windows XP'ye ait olduğunu iddia ettiği kaynak kodları yayınladı.

Söz konusu kullanıcı, toplam boyutu 42.92 GB olan bir klasörü indirilebilir olarak yayınladı. Kullanıcının iddiasına göre bu klasörün içerisinde Windows XP ve Windows Server 2003'ün kaynak kodu bulunuyor.

Ayrıca bu klasörün içerisinde Microsoft'a ait bazı eski işletim sistemleri bulunuyor. Bu verileri paylaşan kişiye göre Windows XP'ye ait olan bu kaynak kodları yıllardır hackerlar tarafından biliniyor ancak ilk defa kamuya açıklanıyor.

Bleeping Computer'ın kurucusu Lawrence Abrams, bu kaynak kodlarının gerçekten Windows XP'ye ve Windows Server 2003'e ait olduğunu onaylamanın bir yolu olmadığını söyledi.

Bazı uzmanlar, bu kaynak kodları Windows XP'ye aitse ve eğer Windows'un güncel sürümlerinde, XP'ye dayanan bazı kodlar bulunuyorsa bunun potansiyel bir güvenlik riski oluşturabileceğini belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.