HSBC Müşterilerinin Hesapları Tehlikede

HSBC ABD müşterilerinin hesap bilgileri sızdırıldı.

Ali
Per, 08/11/2018 - 21:59
Sızıntılar
HSBC Müşterilerinin Hesapları Tehlikede

HSBC, 4 Ekim ile 14 Ekim tarihleri arasında ABD müşterilerini hedef alan bir veri ihlaliyle karşı karşıya kaldı. Banka söz konusu veri ihlaliyle ilgili müşterilerine bir duyuru yaptı. Banka yaptığı duyuruda, veri ihlalinden daha fazla kullanıcının etkilenmesini engellemek için geçici olarak internet bankacılığı işlemlerinin durdurulduğundan bahsetti.

HSBC, ihlalin gerçekleşmesiyle ele geçirilmiş olan müşteri bilgilerinin; ad soyad, posta adresi, telefon numarası, e-posta adresi, doğum tarihi, hesap numarası, hesap türü, hesap bakiyesi, işlem geçmişi gibi bilgilerden oluştuğunu belirtti.

14 Bin Müşteri Etkilenmiş Olabilir

Bir HSBC sözcüsü söz konusu veri ihlaliyle ilgili bir açıklama yaptı ve veri ihlalinden ABD müşterilerinin yüzde 1'inden daha azının etkilendiğini söyledi. HSBC, ABD'dede kaç müşterisinin olduğunu söylemedi ancak Telegraph, HSBC'nin yaklaşık 1.4 milyon ABD hesabını yönettiğini söyledi yani veri ihlalinden 14 bin müşteri etkilenmiş olabilir.

Veri ihlalinin nasıl gerçekleştiği tam bilinmemekle beraber müşterilerin başka web sitelerinde kullandıkları şifreleri ele geçiren saldırganların, bu şifreleri banka hesaplarında deneyerek hesaplarına eriştiği tahmin ediliyor.

HSBC, yaşanan bu veri ihlalinin ardından bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarını ve bu olayın sorumluluğunu üstlendiklerini belirtti.

 

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.