Hackerlar, 1 TB'lık Veriyi Ele Geçirdi

REvil fidye yazılımı grubu, ABD'nin en büyük alkollü içecek üreticilerinden Brown-Forman'a ait 1 TB'lık veriyi ele geçirdiklerini iddia etti.

Ali
Pa, 16/08/2020 - 04:05
Sızıntılar
Hackerlar, 1 TB'lık Veriyi Ele Geçirdi

Hackerlar, ABD'nin en büyük alkollü içecek üreticilerinden biri olan Brown-Forman'a ait 1 TB'lık veriyi ele geçirdiklerini iddia etti.

REvil fidye yazılımının arkasındaki aktörler geçtiğimiz cuma günü, Jack Daniel's, Early Times, Old Forester, Finlandia, Herradura gibi 19 alkollü içecek markasının sahibi konumunda olan ABD merkezli Brown-Forman'ın ağına sızdıklarını ve bir aydan fazla bir zaman dilimi boyunca şirketin sistemlerine eriştiklerini söyledi.

Hackerlar, bu saldırıda şirket sözleşmeleri, mali tablolar, şirket içi yazışmalar ve çalışanlar ile ilgili bilgiler gibi veriler içeren 1 TB boyutunda veri ele geçirdiklerini iddia etti.

Hackerlar yaptıkları duyuruda, şirketten elde ettikleri verilerin ekran görüntülerini de paylaştı. Paylaşılan bu ekran görüntülerinde şirkete ait bazı belgeler, veritabanlarının yedekleme işlemlerinin kayıtları, çalışanlar arası konuşmaların kayıtları gibi bazı veriler bulunuyor.

Şirket yetkililerinin Bleeping Computer'a yaptığı açıklamada, bahsi geçen siber saldırı doğrulandı ve şirket verilerinin ele geçirildiğine dair güçlü bir şüphenin olduğu söylendi.

Yetkililer, olayı araştırmak ve çözmek için kolluk kuvvetleri ve siber güvenlik uzmanları ile birlikte çalıştıklarını, hackerlar ile herhangi bir görüşme gerçekleştirmediklerini söyledi.

Brown-Forman yetkilileri, saldırıyı keşfettikten hemen sonra hızlı bir şekilde önlemler aldıklarını ve böylelikle şirket verilerinin şifrelenmesini engellediklerini söyledi.

Ayrıca şirket yetkilileri, "Kişisel bilgilerin gizliliğini ve güvenliğini korumak bizim için son derece önemlidir. Şirket, bunun neden olabileceği rahatsızlık veya endişelerden dolayı derin üzüntü duyuyor. Bilgileri güvende tutmak, Brown-Forman için bir önceliktir. Bu haberin zaten zor bir zamanda geldiğini ve durumun belirsizliği göz önüne alındığında endişe verici olabileceğini biliyoruz" dedi.

REvil fidye yazılımının arkasındaki hackerlar her ne kadar şirketin verilerini şifreleyemese de şirketi, ele geçirdikleri verileri yayınlamakla tehdit edip fidye talebinde bulunuyor ve yetkilileri, kendileriyle müzakere etmeye çağırıyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.