Gürcistan'ın Seçmen Kayıtları Sızdırıldı

3,7 milyon nüfusa sahip Gürcistan'ın seçmen kayıtları sızdırıldı ve bir hack forumunda yayınlandı.

Ali
Pt, 30/03/2020 - 23:38
Sızıntılar
Gürcistan'ın Seçmen Kayıtları Sızdırıldı

3,7 milyon nüfusa sahip Gürcistan'ın seçmen kayıtlarının sızdırıldığı ve bir hack forumunda yayınlandığı tespit edildi.

Under The Breach, geçtiğimiz Cumartesi günü bir hack forumunda yayınlanan ve 1.04 GB boyutundaki bir veritabanı keşfetti.

Keşfedilen veritabanında Gürcistan'ın seçmen kayıtlarının olduğu tespit edildi. Veritabanında, 4,934,863 kayıt bulunuyordu ve bunlar vatandaşlara aitti.

Veritabanındaki veriler Gürcistan vatandaşlarına ait olan, ad-soyad, ev adresi, doğum tarihi, kimlik numarası, cep telefonu numarası gibi kişisel bilgilerdi. Ayrıca toplam 4,934,863 kayıt içeren veritabanında, şu an hayatta olmayan vatandaşların da kayıtları bulunuyordu.

Bu konu hakkında bir haber yapan ZDNet, ilk olarak bu verilerin Gürcistan Merkez Seçim Komisyonundan elde edildiğini söyledi. Ancak bugün Merkez Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada verilerin komisyonun sunucularından elde edilmediği söylendi.

Ayrıca, seçmen kayıtlarını hack forumlarında paylaşan kişilerden birisi ZDNet ile ilk konuştuğunda verilerin kaynağını söylememişti ancak Merkez Seçim Komisyonun bugün ki açıklamasından sonra bahsi geçen kişi, verilerin Merkez Seçim Komisyonundan elde edilmediğini söyledi.

Hack forumlarında yayınlanan seçmen kayıtlarının nereden elde edildiğinin, yetkililerin yapacağı araştırmaların ardından tespit edilmesi bekleniyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.