FIFA 20'de Veri İhlali Yaşandı

FIFA 20 Global Series turnuvasının kayıt sayfasında oluşan bir veri sızıntısı, oyuncuların kişisel bilgilerini ortaya çıkardı.

Ali
Ct, 05/10/2019 - 23:52
Sızıntılar
FIFA 20'de Veri İhlali Yaşandı

Popüler futbol oyunu FIFA serisinin son oyunu FIFA 20'nin e-spor turnuvası olarak tasarlanan Global Series'in kayıt sayfasında oyuncuların kişisel bilgilerinin sızdırıldığı bir veri ihlali yaşandı.

Veri ihlali, EA'in 3 Ekim'de e-spor turnuvası için hazırladığı kayıt sayfasını açmasıyla fark edildi. Oyuncular, kayıt olmak için girdikleri sayfada bilgilerini doğrulamak istediklerinde karşılarına başka oyunculara ait bilgiler çıktığını sosyal medya üzerinden paylaştı.

Kayıt sayfasında oyuncuların karşısına çıkan bilgiler diğer oyunculara ait e-posta adresi, ID, doğum tarihi ve ülke bilgilerini içeriyordu.

Oyuncuların geri bildirimleriyle olayı fark eden şirket, fazla vakit kaybetmeden kayıt yapılan sayfayı erişime kapattı. Ardından Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan EA, "Oyuncu gizliliği ve güvenliği bizim için büyük önem taşıyor ve oyuncularımızın bugün bu sorunla karşılaştığı için özür dileriz" dedi ve hata giderildiğinde sayfanın tekrar açılacağını, ayrıca söz konusu veri ihlalinden yaklaşık 1.600 oyuncunun etkilendiğini de belirtti.

Ardından sayfada bulunan hata giderildi ve sayfa yeniden erişime açıldı. Oyuncular ise tekrardan turnuvaya kayıt olmaya başladı.

Şu an için veri sızıntısının hackerlar tarafından istismar edildiğine dair bir kanıtın olmadığını ve bunda EA'in hızlı davranarak sayfayı çevrimdışı hale getirmesinin etkili olduğunu söylemekte fayda var.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.