Sızıntılar

Facebook Kullanıcılarının Telefon Numaraları Sızdırıldı

419 milyon Facebook kullanıcısının telefon numarasını barındıran korumasız bir veritabanı keşfedildi.

Ali
Per, 05/09/2019 - 00:16
Facebook Kullanıcılarının Telefon Numaraları Sızdırıldı
FacebookTwitter

Siber güvenlik araştırmacısı Sanyam Jain tarafından, internette korumasız bir şekilde duran ve içerisinde 419 milyon Facebook kullanıcısının telefon numarası bulunan bir veritabanı keşfedildi.

TechCrunch'ın haberine göre internette korumasız ve herkese açık olarak duran veritabanı, çeşitli ülkelerden Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını ve hesaplarının benzersiz kullanıcı kimliğini içeriyordu. Ayrıca bazı kayıtlar kullanıcıların, kullanıcı adlarını, ülkelerini ve cinsiyetlerini de içeriyordu.

Siber güvenlik araştırmacısı Sanyam Jain, keşfettiği veritabanının sahibini bulmaya çalıştı ancak bulamadı ve ardından TechCrunch ile iletişime geçti. TechCrunch ise veritabanını barındıran sunucunun sahipleri ile iletişime geçerek sunucunun çevrimdışı hâle gelmesini sağladı.

Facebook sözcüsü Jay Nancarrow bu verilerin, kullanıcıların telefon numaralarına erişimin kesilmesinden önce elde edildiğini söyledi.

Nancarrow, "Bu veri kümesi eski ve insanların telefon numaralarını kullanarak başkalarını bulma kabiliyetlerini ortadan kaldırmak için geçen yıl değişiklik yapmadan önce edinilen bilgiler var gibi görünüyor" dedi. Ayrıca sözcü, verilerin incelendiğini ve bu bilgiler kullanılarak Facebook hesaplarının ihlal edildiğine dair bir bulgunun bulunmadığını belirtti.

Son olarak, 419 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaralarını ve kullanıcı kimliklerini içeren bu veritabanının kim tarafından oluşturulduğu ve verilerin nasıl elde edildiği şu an için bilinmiyor.