Bankacılık Uygulamasında Veri Sızıntısı

ABD merkezli bankacılık uygulaması Dave, 7,5 milyon kullanıcının verilerinin hack forumlarında yayınlanmasının ardından bir veri ihlali yaşadıklarını açıkladı.

Ali
Pt, 27/07/2020 - 01:31
Sızıntılar
Bankacılık Uygulamasında Veri Sızıntısı

ABD merkezli dijital bankacılık uygulaması Dave, hack forumlarında 7,5 milyon Dave kullanıcısının verilerinin yayınlanmasının ardından bir veri ihlali yaşadıklarını söyledi.

25 Temmuz'da bir ZDNet okuyucusu, tanınmış bir hack forumunda Dave uygulamasını kullanan kişilerin verilerinin satıldığı bilgisini ZDNet ile paylaştı.

ZDNet'in haberine göre hack forumundaki paylaşımın sahibi, kendilerini ShinyHunters olarak tanıtan ve daha önce Tokopedia, Zoosk ve Chatbooks gibi birçok şirketin milyonlarca kullanıcısının verilerini satışa sunan bir hacker grubu.

Hackerlar tarafından ücretsiz olarak paylaşılan söz konusu gönderideki veriler, 7,516,625 Dave kullanıcısına ait, ad-soyad, ev adresi, telefon numarası, e-posta adresi, parola, doğum tarihi ve sosyal güvenlik numarası gibi kişisel bilgilerden oluşuyor.

ZDNet'e ulaşan Dave yetkilileri, olayın bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcısının yaşadığı ihlalden kaynaklandığını, olayı fark ettikten hemen sonra FBI dahil olmak üzere kolluk kuvvetleriyle birlikte olayı araştırmak için bir soruşturma başlattıklarını söyledi.

Olayın araştırılmasına yardımcı olması için bir siber güvenlik şirketiyle birlikte çalıştıklarını söyleyen yetkililer, sızdırılan sosyal güvenlik numaralarının ve parolaların şifrelenmiş bir şekilde barındırıldığını ayrıca hackerların, sızdırılan verileri kullanarak kullanıcıların hesaplarına eriştiğine dair bir kanıtın olmadığını belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.