ANU'da Veri İhlali Yaşandı

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU), yaklaşık 200 bin kişinin etkilendiği bir veri ihlali yaşadığını duyurdu.

Ali
Per, 13/06/2019 - 14:46
Sızıntılar
ANU'da Veri İhlali Yaşandı

Avustralya'nın en köklü üniversitelerinden olan Avustralya Ulusal Üniversitesi, resmi siteden yapılan duyuruyla bir veri ihlali yaşadığını bildirdi.

Duyuruda, söz konusu veri ihlalinin 2018'in sonlarında gerçekleştiği ancak üniversitenin bunu 17 Mayıs'ta keşfettiği söylendi.

İhlalin, tahmini olarak 200 bin öğrenci ve personeli etkilediği söylenirken, hackerların 19 yıl öncesine kadar dayanan verileri ele geçirdiği söylendi.

Ele geçirilen bilgiler ise isimler, adresler, telefon numaraları, doğum tarihleri, acil iletişim bilgileri, vergi dosyası numaraları, bordro bilgileri, banka hesabı detayları, öğrencilerin akademik kayıtları ve akademik transkriptleri olarak tespit edildi.

Avustralya Ulusal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Brian Schmidt, araştırma çalışmalarının söz konusu veri ihlaline kurban gittiğine dair bir kanıtın olmadığını ayrıca olayı daha fazla araştırmak için devlet yetkilileriyle ve siber güvenlik şirketleriyle ortak çalıştıklarını söyledi.

Schmidt, "Üniversite, IT güvenliğimizi daha da güçlendirmek için acil önlemler aldı ve gelecekteki izinsiz giriş riskini azaltmak için sürekli çalışıyor" dedi.

Son olarak üniversite yetkilileri, söz konusu verilerin kim veya kimler tarafından çalındığının bilinmediğini belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.