773 Milyon Mail Sızdırıldı

Kimliği belirsiz hacker veya hackerlar tarafından çeşitli kaynaklardan hacklenen 773 milyon mail adresi internette sızdırıldı.

Ali
Cu, 18/01/2019 - 00:03
Sızıntılar
773 Milyon Mail Sızdırıldı

Bugün, HIBP'nin kurucusu olan Troy Hunt'ın blog paylaşımında, kimliği belirsiz hacker veya hackerlar tarafından 773 milyon mail adresinin ve şifresinin olduğu "Collection #1" adında bir veri tabanının bir dosya paylaşım sitesi olan MEGA'da paylaşıldığı söylendi.

Yayınlanan blog gönderisinde, paylaşılan veri tabanında birçok farklı kaynaktan elde edilen mail adresleri ve şifrelerin olduğu ve paylaşılan veri tabanının boyutunun 87 GB olduğu söylendi.

Hunt, sızdırılan bu veri tabanının son derece büyük olduğunu ve birçok kullanıcının mail adreslerinin bu veri tabanında olmasının pek muhtemel olduğunu söyledi.

Troy Hunt'ın kurucusu olduğu HIBP ise söz konusu veri ihlalinde olduğu gibi kullanıcılara, mail adreslerinin bir veri ihlaline kurban gidip gitmediğini kontrol etme imkanı sağlıyor. Yani kullanıcılar, HIBP'ye girerek mail adreslerinin bir veri ihlaline kurban gidip gitmediğini kontrol edebiliyor.

Hunt, blog gönderisinin devamında kullanıcılardan HIBP'ye girerek söz konusu veri ihlalinin içinde olup olmadıklarını kontrol etmelerini istiyor. Eğer kullanıcılar mail adreslerinin söz konusu veri ihlaline dahil olduğunu görürseler, vakit kaybetmeden mail adreslerinin şifresini "güvenli şifre oluşturma ilkelerine" göre değiştirmeleri gerekiyor.

Son olarak, bir mail adresine sahip herkesin HIBP'ye girerek söz konusu veri ihlaline kurban olup olmadıklarını kontrol etmelerinin önemli olduğunu belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.