600 Bin Email.it Kullanıcısının Verileri Ele Geçirildi

İtalya merkezli e-posta servisi Email.it'e ait 600 bin kullanıcının verileri ele geçirildi ve satışa sunuldu.

Ali
Sa, 07/04/2020 - 23:15
Sızıntılar
600 Bin Email.it Kullanıcısının Verileri Ele Geçirildi

Bir hacker grubu, İtalya merkezli e-posta servisi Email.it'e ait 600 bin kullanıcının verilerini ele geçirdi ve satışa sundu.

Geçtiğimiz pazar günü Twitter üzerinden kendilerini NN Hacking Group (NoName Hacking Group) olarak adlandıran bir hacker grubu, İtalyan e-posta servisi Email.it'e ait 600 bin kullanıcının verilerini ele geçirdiğini duyurdu.

Grup, Ocak 2018'de Email.it'e saldırı düzenlediklerini, şirketin sunucularından hassas verileri aldıklarını ve ardından yetkililere ulaşarak onlardan "küçük bir ödül" istediklerini ancak şirketin kendilerine cevap vermediğini ayrıca yetkililerin, kullanıcılarını söz konusu saldırı hakkında bilgilendirmediğini iddia etti.

Teklifleri kabul edilmeyen hackerlar daha sonra yani geçtiğimiz pazar günü, şirketin verilerini 0,5 ile 3 BTC arasında değişen bir fiyata satışa sundu.

Dün ZDNet'e konuşan bir Email.it yetkilisi, şirketin hackerların isteğini yerine getirmediğini, bunun yerine durumu kolluk kuvvetlerine bildirdiğini söyledi.

Hackerlar, şirkete ait 44 veritabanının ellerinde olduğunu, bu veritabanlarının içerisinde 2007-2020 yılları arasında Email.it'e kaydolan 600 bin kullanıcının düz metin halinde parolalarının, güvenlik sorularının e-posta içeriğinin ve eklerinin olduğunu söyledi. Ayrıca hackerlar, şirketin SMS gönderme sistemiyle gönderilen mesajların da ellerinde olduğunu belirtti.

ZDNet, şirketin hackerların iddialarını inkâr etmediğini ve saldırıya uğramış sunucularda hiçbir finansal verinin bulunmadığını, ücretli müşteriler hakkında veriler saldırıya uğramış sunucuda depolanmadığından, hiçbir işletme hesabının saldırıdan etkilenmediğini söylediğini belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.