500 Bin Öğrenci Bilgisi Sızdırıldı

San Diego okul bölgesine (SDUSD) ait veri tabanlarına bir hacker tarafından sızılarak 500 binden fazla öğrenci bilgisi ele geçirildi.

Ali
Pa, 23/12/2018 - 22:51
Sızıntılar
500 Bin Öğrenci Bilgisi Sızdırıldı

ABD'nin San Diego şehrinde bulunan "San Diego okul bölgesine (SDUSD)" ait veri tabanlarına bir hacker tarafından sızılarak 500 binden fazla öğrenci bilgisi ele geçirildi.

SDUSD tarafından yapılan duyuruda, bir hackerın “phishing” yöntemiyle, okul veri tabanında oturum açma yetkisine sahip kullanıcıların bilgilerini ele geçirdiği ve daha sonra bu bilgilerle sisteme giriş yaparak öğrencilere ve personellere ait birçok özel bilgiyi sızdırdığı söylendi.

Söz konusu saldırı Ocak 2018 ile 1 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşti ama yetkililer, Ekim 2018'de sızıntının farkına vardı. Duyurunun şimdi yapılmasının nedeni ise söz konusu sızıntı hakkındaki soruşturmanın devam etmesi olarak gösterildi.

Sızdırılan bilgiler arasında öğrenci ve personellere ait ad, soyad, doğum tarihi, posta adresi, ev adresi, telefon numarası gibi kişisel bilgiler ve sosyal güvenlik numarası, öğrenci kimlik numarası gibi bilgiler bulunuyor. Ayrıca öğrenci velilerine ait kişisel bilgiler ve personele ait banka hesap bilgileri de sızdırılan bilgiler arasında yer alıyor.

SDUSD yetkilileri, söz konusu olay hakkında kolluk kuvvetlerinin bilgilendirildiğini, ihlalden etkilenen kişilerin bilgilendirildiğini ve bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için ek güvenlik önlemlerinin alındığını belirtti.

Ayrıca yetkililer, ihlalden etkilenen kişilerin banka hesaplarındaki hareketlilikleri kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.