20 Milyon Aptoide Kullanıcısının Verisi Sızdırıldı

Android için bir uygulama mağazası olan Aptoide'e ait 20 milyon kullanıcı verisi bir hack forumunda yayınlandı.

Ali
Pa, 19/04/2020 - 23:51
Sızıntılar
20 Milyon Aptoide Kullanıcısının Verisi Sızdırıldı

Google'dan bağımsız olarak Android cihazlar için bir uygulama mağazası olan Aptoide'e ait 20 milyon kullanıcının verisi sızdırıldı.

Popüler bir hack forumunda geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir gönderide, bu ayın başında Aptoide'e ait 39 milyon kullanıcı verisinin ele geçirildiği söylendi.

Gönderide söz konusu 39 milyon kullanıcı verisinin 20 milyonu yayınlandı ve bazı siber güvenlik araştırmacıları verilerin bir kopyasını edinmeyi başardı.

Veriler incelendiğinde, 20 milyon kullanıcı verisinin 21 Temmuz 2016 ile 28 Ocak 2018 tarihleri arasında Aptoide'i kullanan kişilere ait olduğu tespit edildi.

ZDNet tarafından yapılan habere göre bu veriler, kullanıcılara ait e-posta adresi, karma parola (hashed password), ad, kayıt tarihi, kayıt olurken kullanılan IP adresi, cihaz ayrıntıları ve eğer varsa doğum tarihi gibi bilgileri içeriyordu. Ayrıca kullanıcıların hesap durum bilgisi gibi bazı teknik detayların da sızdırılan veriler arasında olduğu söylendi.

Aptoide tarafından dün yapılan resmi duyuruda ise Aptoide veritabanının hacklenmiş olabileceği, ilgili ekiplerin olayı araştırdığını ve olay kesinleşirse gerekli tedbirlerin alınacağı söylendi.

Aptoide, söz konusu veritabanında kullanıcıların oturum açmak için kullandığı parolalarının (karma parola olarak) ve e-posta adreslerinin bulunduğunu, kullanıcılara ait adresler, kredi kartı bilgileri, telefon numaraları veya diğer kişisel bilgilerin olmadığını söyledi.

Yetkililer, olay tam olarak incelenene kadar platformun yeni kayıtlara kapatıldığını ve yakında kullanıcılardan yeni bir parola belirlemelerini isteyeceklerini söyledi.

Ayrıca bugün, bir veri ihlaline kurban gidip gitmediğinizi kontrol etmenizi sağlayan "Have I Been Pwned" platformu, söz konusu veri ihlalini kişilerin kullanması için sitesine ekledi. Eğer Aptoide kullanıcısıysanız buradaki bağlantıdan verilerinizin güvende olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.