Yenilenebilir Enerji Şirketi Hacklendi

ABD'de rüzgar ve güneş enerjisi üreten bir şirket olan sPower, yaşadığı siber saldırı nedeniyle üretim tesislerine erişemedi.

Ali
Cu, 01/11/2019 - 23:58
Saldırılar
Yenilenebilir Enerji Şirketi Hacklendi

Enerji üretim tesisleri, hayatın devam edebilmesi için sürekli çalışmak zorundadır. Bu tesislerde meydana gelebilecek aksaklıklar ise milyonlarca insanın günlük hayatını sekteye uğratabilir, şirketlerin maddi kayıplar yaşamasına neden olabilir.

Enerji üreten tesislerde fiziksel ve teknik sorunların yaşanması bu aksaklıklara neden olabiliyor. Ancak günümüzde siber saldırılar da tesislerin hizmet verememesine neden olabiliyor.

ABD'de güneş ve rüzgar enerjisi üreten bir şirket olan sPower da bir siber saldırının kurbanı oldu. Şirket bu saldırı sonucunda, ABD'de siber saldırıya maruz kalan ilk yenilenebilir enerji şirketi olurken ayrıca saldırı nedeniyle elektrik üretim tesisleriyle bağlantısını kaybettiği bilinen ilk ABD elektrik şebekesi yöneticisi oldu.

Enerji sektöründen haberler sunan E&E News'in haberine göre 5 Mart 2019 tarihinde bir hacker, Cisco güvenlik duvarındaki güvenlik açığını kullandı ve şirketin, güneş ve rüzgar enerjisi üretim tesisleri ile ana komuta merkezi arasındaki bağlantısını kesti. Şirketin, hackerın saldırısının ardından gerekli tedbirleri aldığı, ayrıca hackerın daha sonra saldırılarına devam etmediği söylendi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.