Valletta Bank Siber Saldırıya Uğradı

Malta'da bulunan Valletta Bank çarşamba günü siber saldırıya maruz kaldı. Saldırganlar, 4 farklı ülkede bulunan bankalara 13 milyon dolar tutarında para transferi gerçekleştirdi.

Said A.
Per, 14/02/2019 - 14:40
Saldırılar
Valletta Bank Siber Saldırıya Uğradı

Malta'nın en büyük bankası Valletta Bank çarşamba günü siber saldırıya maruz kaldı. Saldırganlar; İngiltere, ABD, Çek Cumhuriyeti ve Honk Kong'ta bulunan bankalara 13 milyon dolar tutarında para transferi gerçekleştirdi ve bu transferlerin ardından banka yetkilileri saldırıyı kısa sürede farkedip bankanın tüm faaliyetlerini durdurdu.

Malta başbakanı Joseph Muscat'ın açıklamasına göre gerçekleştirilen para transferleri de geri alındı. Muscat, saldırının sahte yurtdışı para transferi oluşturularak yapıldığını belirtti. Banka yönetimi de gerçekleşen siber saldırı hakkında bir açıklama yaptı, yapılan açıklamada müşterilerin mevduat hesaplarının hiçbir şekilde etkilenmediği belirtildi. 

Yurtdışı kaynaklı olduğu tahmin edilen saldırı hakkında Malta polisinin ve banka yetkililerinin araştırmaları devam ediyor. Banka Yetkilileri daha önceden de benzer saldırılar yaşadıklarını belirtti.

Kaynak: IT Security News / Security Affairs

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.