Tribune Publishing'e Virüs Saldırısı

Tribune Publishing, bir zararlı yazılımın şirket sistemlerini etkilediğini ve cumartesi günü gazete dağıtımlarının yapılamadığını söyledi.

Ali
Pt, 31/12/2018 - 23:28
Saldırılar
Tribune Publishing'e Virüs Saldırısı

Tribune Publishing, başta Chicago Tribune olmak üzere birden çok yayın organına sahip bir medya kuruluşudur. 

Geçtiğimiz günlerde şirket tarafından yapılan açıklamada, bir zararlı yazılımın şirket sistemlerini etkilediği ve cumartesi günü gazete dağıtımlarının yapılamadığı söylendi.

Şirket, söz konusu zararlı yazılımın şirketin web sitelerini etkilemediğini, hiçbir kullanıcı verisinin çalınmadığını söyledi. Tribune Publishing sözcüsü Marisa Kollias, “Bu sorun gazetelerin basım sistemlerini etkiledi. Ancak web sitelerimiz ve mobil uygulamalarımız etkilenmedi” dedi.

Tribune Publishing, cuma günü şirket genelinde gazete yayınlamak ve üretmek için kullanılan bazı sistemleri etkileyen zararlı yazılımların varlığını keşfetti.

Kollias, şirketin zararlı yazılım saldırısını araştırdığını ve sorunların çözümünde “ilerleme kaydettiğini” söyledi. Ayrıca Kollias, “Müşteri kredi kartı bilgilerinin veya kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin tehlikeye atıldığına dair bir kanıt yok” dedi.

Şirket, bu zararlı yazılımdan Tribune Publishing'e ait tüm gazetelerin etkilendiğini ve cumartesi günü çoğu müşteriye gazetelerin ulaştırılamadığını söyledi.

Bazı iddialara göre saldırıdan etkilenen bilgisayarlardaki bulgular, saldırıya "Ryuk" adlı bir fidye yazılımının neden olduğunu ancak yazılımın, dosyaları şifreledikten sonra herhangi bir fidye talebinde bulunmadığı söylendi.

Son olarak Tribune Publishing, söz konusu saldırı hakkında FBI yetkililerini bilgilendirdiklerini söyledi. Ayrıca saldırının kaynağı ise şuan için bilinmiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.