ST Engineering Siber Saldırı Yaşadı

Singapur merkezli savunma ve mühendislik şirketi ST Engineering, Maze fidye yazılımına maruz kaldıklarını duyurdu.

Ali
Sa, 09/06/2020 - 01:46
Saldırılar
ST Engineering Siber Saldırı Yaşadı

Asya'nın en büyük savunma şirketlerinden biri olan Singapur merkezli ST Engineering, internet sitesinden yaptığı duyuruyla Maze fidye yazılımına maruz kaldıklarını söyledi.

ST Engineering, Singapur merkezli bir mühendislik şirketi olarak birçok ülkede savunma sanayi sektöründe faaliyetlerini sürdürmektedir.

Havacılık, elektronik (Siber güvenlik hizmetleri de buna dahil), kara sistemleri (Zırhlı araç vb.), denizcilik ve akıllı şehir gibi sektörlerde alt şirketleri bulunan ST Engineering, 7 Haziran'da yaptığı duyuruda, şirketin Maze fidye yazılımına maruz kaldığını söyledi.

Duyuruya göre Maze fidye yazılımının arkasındaki hackerlar, ST Engineering'e ait olan ABD merkezli "VT San Antonio Aerospace" adlı havacılık şirketinin sistemlerine girmeyi başardı ve verileri şifreledi.

Şirket, fidye yazılımının sadece "VT San Antonio Aerospace" şirketini etkilediğini ve bu şirketin faaliyetlerine devam ettiğini, ayrıca ST Engineering ve ona bağlı diğer şirketlerin saldırıdan etkilenmediğini söyledi.

ST Engineering, saldırı fark edildikten sonra fidye yazılımı bulaşan sistemlerin ağ ile bağlantısının kesildiğini, olaydan kolluk kuvvetlerinin haberdar edildiğini ve sistemlerin daha güvenli olması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Saldırıdan sorumlu olan Maze Team ise internet siteleri üzerinden, ellerinde şirkete ait 1.5 TB boyutunda veri olduğunu ve verilerin mart ve mayıs ayında şifrelendiğini belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.