Rusya, Gürcistan'a Siber Saldırı Düzenledi

ABD ve İngiltere, Ekim 2019'da Gürcistan'ın birçok devlet sitesine gerçekleştirilen siber saldırılardan Rusya'yı sorumlu tuttu.

Ali
Pt, 24/02/2020 - 00:49
Saldırılar
Rusya, Gürcistan'a Siber Saldırı Düzenledi

ABD ve İngiltere geçtiğimiz yılın Ekim ayında Gürcistan'a düzenlenen siber saldırının faillerinin Rusya'nın askeri istihbarat teşkilatı (GRU) olduğunu söyledi.

Ekim 2019'da Gürcistan'a düzenlenen siber saldırı, ülkenin maruz kaldığı en büyük siber saldırı olarak tanımlanmış, saldırıda 15 binden fazla internet sitesi hacklenmişti. Bu siteler arasında hükümete, STK'lere, medya kuruluşlarına, şirketlere ait internet siteleri bulunuyordu.

Saldırının gerçekleştiği zaman saldırıların arkasındaki kişiler bilinmiyordu. Ancak şimdi ABD ve İngiltere tarafından yapılan açıklamalar saldırıyı gerçekleştirenlerin Rusya askeri istihbarat teşkilatı olduğunu gösteriyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, "Bu siber saldırılar, Rusya'nın Gürcistan'a yönelik uzun süredir düşmanca ve istikrarsızlaştırıcı faaliyet kampanyasının bir parçası" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise "28 Ekim 2019'da GRU, Gürcistan'a bir siber saldırı gerçekleştirdi. Halkı doğrudan etkileyen olay, hükümetin faaliyetlerini, özel olarak işletilen web sitelerini ve en az iki büyük televizyon kanalının yayınını kesintiye uğrattı" dedi.

Pompeo, bu saldırıların bölünmeyi, güvensizlik yaratmayı ve demokratik kurumları baltalamayı amaçladığını, ABD'nin Rusya'yı Gürcistan'da veya başka bir ülkede bu saldırıları durdurmaya çağırdığını söyledi ve ekledi: "Siber uzayın istikrarı, ulusların sorumlu davranışlarına bağlıdır. Uluslararası toplumla birlikte, siber alanda sorumlu devlet davranışlarını destekleme çabalarımızı sürdüreceğiz."

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.